Latająca szkoła praktyk

Aktualizacja: 11-03-2024

Nauka dla Społeczeństwa II

Latająca szkoła praktyk

Kierownik projektu: dr Agnieszka Koterwas

Czas trwania: 2024-2026

 

Cele projektu:

  • Budowanie współpracy między tymi podmiotami i jednostkami a podmiotami działającymi w sferze społeczno - gospodarczej

    Celem projektu jest budowanie partnerstwa na rzecz podnoszenia jakości edukacji między uczelniami wyższymi i placówkami edukacyjnymi (university-school partnerships) (C. Day 2008) poprzez wizyty studyjne nauczycieli akademickich i studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w wybranych innowacyjnych publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych w Polsce.

    Zależy nam, aby nasi studenci już w trakcie studiów mieli możliwość poznania zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych realizujących nowatorskie rozwiązania metodyczne i organizacyjne.  Obecność studentów na praktykach w takich  placówkach edukacyjnych mogłaby być początkiem do zainicjowania i uaktualnienia otwartej mapy innowacyjnych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce, jak i stać się drogowskazem również dla nauczycieli, którzy chcieliby zobaczyć jak wykorzystywać w procesie uczenia się motywację wewnętrzną uczniów, pomagać im w rozwijaniu zainteresowań i wspierać ich rozwój indywidualny poprzez uczenie korzystania z wiedzy rówieśników na zajęciach wzbudzających ciekawość poznawczą uczniów.  Wypracowane zostaną także rekomendacje w zakresie organizacji praktyk studenckich

    Opracowanie i implementacja rozwiązań służącym społecznościom lokalnym i regionalnym

    Zakładamy stałą współpracę z wybranymi szkołami, podczas realizacji praktyk studenckich. Chcemy zmierzyć się z próbą stworzenia planu rozwoju dla naszych studentów przez możliwość realizacji wizyt studyjnych razem z nimi.  Celem naszym jest traktowanie szkół partnerskich jako   ”szkół podążających za dzieckiem”, inspirujących do zmian, pokazujących dobre przykłady oraz wytyczających nowe szlaki, jednocześnie dając studentom i nauczycielom akademickim (opiekunom praktyk) przynależność do “budzącej się” społeczności, umożliwiającej wymianę doświadczeń.

    Ponadto zostaną zrealizowane warsztaty dla nauczycieli, jako ich wsparcie w samorozwoju, rozwijaniu kompetencji zawodowych i poszerzaniu wiedzy pedagogicznej. Warsztaty traktujemy jako bezkonkurencyjny sposób na permanentne rozwijanie umiejętności nauczycielskich oraz sposób na pogłębianie kompetencji, które mają znaczenie dla podnoszenia jakości pracy i rozwoju szkoły. To dzięki nim nauczyciele mogą uzupełniać swoją dotychczasową wiedzę i nabywać nowe umiejętności przydatne w ich codziennej pracy, co wpływa na efektywność edukacji. Oferta warsztatowa przewidziana jest dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w danej placówce. Tematyka warsztatów będzie opracowana biorąc pod uwagę oczekiwania i potrzeby nauczycieli klas 1-3 danej placówki.

 

Zespół Zarządzający projektem:

  1. Dr Agnieszka Koterwas – Koordynator Zespołu Projektowego,
  2. Dr Ewa Lewandowska – Członek Zespołu Projektowego,
  3. Dr Małgorzata Zambrowska – Członek Zespołu Projektowego,
  4. Dr Monika Kupiec - Członek Zespołu Projektowego,
  5. Dr Edyta Nowosielska - Członek Zespołu Projektowego,
  6. Dr Marta Krasuska-Betiuk - Członek Zespołu Projektowego.

 

Całkowity koszt projektu: 998 856,00zł

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu "Nauka dla Społeczeństwa II".

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 11-03-2024