2. Gospodarka odpadami i drugi obieg rzeczy

18.01.2022 odbyło się drugie seminarium naukowe w ramach projektu Nie(pełno)sprawne miasta realizowanego przez UrbanLab w Instytucie Filozofii i Socjologii APS.

18.01.2022 odbyło się drugie seminarium naukowe w ramach projektu Nie(pełno)sprawne miasta realizowanego przez UrbanLab w Instytucie Filozofii i Socjologii APS. Debata pt. Gospodarka odpadami i drugi obieg rzeczy w mieście obfitowała w wielość wątków, bardzo ciekawych wystąpień i w owocną dyskusję.

W spotkaniu udział wzięli:

  • Stanisław Łubieński – autor m.in. „Książki o śmieciach” - opowiedział o pracy nad książką, o najbardziej „popularnych” śmieciach czyli filtrach papierosowych i plastikowych torebkach. Czas, w którym żyjemy nazwał erą jednorazowości i krótkiego życia przedmiotów. Wspomniał także o wpływie śmiecenia na dziką przyrodę (również miejską) taką jak owady czy ptaki.

  • Łukasz Porębski – radny dzielnicy Żoliborz i członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze – opowiedział o zakresie odpowiedzialności samorządu i władzy centralnej za gospodarkę odpadami, o toczących się pracach legislacyjnych w tym zakresie, ocenił także plany Warszawy na rozwijanie systemu obiegu odpadami.

  • Dominika Szaciłło - twórczyni inicjatywy "Uwaga, śmieciarka jedzie", która w całej Polsce zrzesza grupy na Facebooku, przestrzeni pozwalających na bezpłatny drugi obieg rzeczy – powiedziała sporo o historii i funkcjach grupy skupiającej w samej Warszawie 100 tysięcy osób. „Śmieciarka” wypełnia rolę prewencji śmieciowej, rolę edukacyjną, bo odmienia doświadczenie ze śmieciami: czyni je przyjemniejszymi, wartościowymi i pożytecznymi. Podkreśliła, że kiedy mowa o ekologii, powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby nie produkować i nie kupować nowych rzeczy oraz zmienić podejście do odpadów, dostrzegając ich wartość i dążąc do zreazlizowania założeń gospodarki w obiegu zamkniętym.

  • Michał Mikołajczyk - dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań – przytoczył wiele danych statystycznych na temat odpadów, poruszył także kwestie dotyczące konieczności zwiększania odpowiedzialności przedsiębiorstw za produkcję opakowań. Mówił o współpracy firm w ramach łańcucha wartości, ogromnej konieczności edukacji ekologicznej wszystkich grup społecznych. Przekonywał także, że potrzebna jest zmiana optyki chociażby w języku – już wiemy, że nie powinno mówić się o „śmieciach”, a o „odpadach”, a najlepiej o „surowcach”, które powinno się później wykorzystywać. Zwracał także uwagę na potrzebę prac legislacyjnych, które zapewniłyby spójne ramy prawne, które pozwoliłyby na opracowanie jasnych zasad współpracy różnych podmiotów, w tym samorządów i producentów, jak również wzmocnienia zachęt i kar, mających na celu skłanianie do zajmowania odpowiednich postaw.

W dyskusji pojawiły się pytania o zmianę świadomości ekologicznej, o pozytywne i negatywne tendencje w gospodarce odpadami w ostatnich latach oraz wątki potrzeby stabilnego prawodawstwa.