1. Bariery w funkcjonowaniu w mieście osób starszych

14.12.2021 odbyło się pierwsze seminarium naukowe w ramach projektu Nie(pełno)sprawne miasta realizowanego przez UrbanLab w Instytucie Filozofii i Socjologii APS.

14.12.2021 odbyło się pierwsze seminarium naukowe w ramach projektu Nie(pełno)sprawne miasta realizowanego przez UrbanLab w Instytucie Filozofii i Socjologii APS. Debata pt. "Więźniowie czwartego piętra. Bariery w funkcjonowaniu w mieście osób starszych" była niezwykle interesującą dyskusją zaproszonych ekspertek i publiczności.
W spotkaniu udział wzięli:

 

  • Pani Ewa Wołkanowska-Kołodziej, autorka reportażu o osobach starszych niemogących opuszczać swoich mieszkań na skutek barier architektonicznych opowiedziała o swojej pracy nad materiałem, przybliżyła biografie i życie codzienne bohaterów jej tekstu.

  • Pani Michalina Grzelka, która jest doktorantką na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Albany i aktywistką stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w swojej wypowiedzi wskazała wiele utrudnień, na jakie natrafiają w mieście osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, ale również rodzice czy po prostu piesi. Gościni zwróciła uwagę także na wątek związany z płcią – to kobiety (na różnych etapach życia) częściej zmagają się z barierami architektonicznymi w mieście.

  • Pani dr Agnieszka Labus, architektka, wykładowczyni Politechniki Śląskiej i przedstawicielka fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), opowiedziała o tym, w jaki sposób architekci i inwestorzy przekonują się, że zmiany projektów w kierunku większej dostępności mają sens. Wskazała także na fakt, że od kilku lat wątki te są obecne w kształceniu przyszłych architektów.

  • Pani Donata Kończyk, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, przedstawiła działania miasta na rzecz sukcesywnego zwiększania dostępności, opowiedziała o regulacjach prawnych, a także o społecznym odbiorze uchwalonych w 2017 Standardów dostępności.
Jako UrbanLab w Instytucie Filozofii i Socjologii APS cieszymy się z organizacji tak merytorycznego i użytecznego społecznie seminarium. Bardzo dziękujemy wszystkim ekspertkom za poświęcony czas.