Porozmawiajmy o przestrzeniach sąsiedzkich w mieście!

Aktualizacja: 10-03-2022

Zapraszamy na czwarte seminarium organizowane przez UrbanLab IFiS APS w ramach projektu Nie(pełno)sprawne miasta. Tym razem porozmawiamy o przestrzeniach sąsiedzkich w mieście.
Wszyscy mamy sąsiadów, wszyscy jesteśmy sąsiadami. Sąsiedztwo może być doświadczeniem pozytywnym, ułatwiającym życie; lub wręcz przeciwnie, niedogodnością, czy wręcz udręką. Jako badacze społeczni wierzymy, że kształt i specyfika sąsiedztwa zależą nie tylko od cech indywidualnych naszych sąsiadów, ale też od czynników systemowych, i im właśnie chcemy przyjrzeć się podczas naszego seminarium.
Na początek poprosimy naszych ekspertów o diagnozę – jakie jest warszawskie sąsiedztwo dzisiaj.
  • Czy można wyodrębnić i opisać dominujące modele relacji sąsiedzkich w wielkim mieście i od czego zależy, który model uruchomi się w danej okolicy.
  • Chcemy także zapytać o moment i czynniki przemiany, przejścia między „starym” a „nowym” modelem sąsiedztwa, np. funkcjonowania miejskich podwórek.
  • Zapytamy również o to, jaka powinna być przestrzeń miasta sprzyjająca sąsiedztwu? Co w architekturze, infrastrukturze, planowaniu osiedli, konstruowaniu szlaków komunikacyjnych jest w tym aspekcie najważniejsze?
  • Następnie zastanowimy się, na ile można z poziomu polityki miejskiej zarządzać sąsiedztwem, a na ile wystarczy zapewnić ludziom przyjazną przestrzeń, a dobre sąsiedztwo będzie rozwijać się spontanicznie? Jesteśmy świadomi, że miasto dysponuje wieloma narzędziami w tym zakresie, pytanie, na ile one działają?
  • Na koniec spytamy o to, kto i co robi dla sąsiedztwa, przedstawimy przykłady ciekawych, pozytywnych inicjatyw.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 10-03-2022