Międzynarodowa Strategia Naszej Uczelni
|
Partnerzy do współpracy wybierani są na podstawie działania w ramach obszarów kształcenia i badań podobnych do tych, które realizowane są w naszej uczelni. Lista partnerów nieustannie się powiększa – oprócz krajów z ww. obszarów są na niej m.in. Kazachstan, Armenia, Izrael, Chiny, Tajwan, Stany Zjednoczone Ameryki, Somalia i Kenia.
Najważniejszym celem naszych działań związanych z wyjazdami studentów jest zaoferowanie im dalszych możliwości wymiany doświadczeń akademickich, praktycznych i kulturowych.
Planujemy:
- włączyć do wymiany w ramach Programu studentów 3-go stopnia, jako że nasze studia doktoranckie są stosunkowo nowe;
- zachęcać do uczestnictwa w Programie studentów ze studiów niestacjonarnych;
- wprowadzić wyjazdy na praktyki.
Jeśli chodzi o studentów przyjeżdżających, planujemy rozszerzyć naszą ofertę przedmiotów w językach obcych - szczególnie w zakresie psychologii, socjologii I edukacji artystycznej, które to kierunki kształcenia i badań funkcjonują naszej uczelni od niedawna.
Stypendia UNESCO
Każdego roku gościmy 15 stypendystów UNESCO. Są to zazwyczaj doktoranci i młodzi pracownicy naukowi którzy realizują u nas indywidualne programy podczas pobytu trwającego o d 2 tygodni do 2 miesięcy.
Szkoła Letnia UNESCO Planujemy kontynuację corocznej Szkoły Letniej dla studentów i młodej kadry akademickiej z uczelni w nowych krajach członkowskich i w krajach spoza UE. Program Szkoły Letniej nastawiony jest na badania w dziedzinie edukacji i psychologii. Niektórzy uczestnicy włączają Szkołę Letnią do swojego indywidualnego programu studiów. |
Wymiana Pracowników
Jeśli chodzi o wyjazdy pracowników, najważniejszym celem jest wymiana pomysłów badawczych i wyników projektów badawczych, prowadzenie zajęć dydaktycznych, nawiązywanie formalnych kontaktów z kolegami za granicą, zachęcanie do podejmowania wspólnych projektów badawczych i edukacyjnych, poszukiwanie możliwości kształcenia dla kadry nieakademickiej.
Planujemy zwiększyć liczbę kadry przyjeżdżającej i chcielibyśmy udoskonalić system dobierania gości i potencjalnych mentorów w naszej uczelni na podstawie wspólnych obszarów zainteresowań.
Profesorowie Wizytujący Chcielibyśmy rozszerzyć nasz program profesorów wizytujących, w ramach którego oferujemy wynagrodzenie, zakwaterowanie i opiekę lokalnego mentora. Goście prowadzą zajęcia w obcych językach, które to zajęcia umieszczone są w ofercie dla studentów przyjeżdżających w ramach wymiany, a także dla studentów lokalnych, którzy chcieliby zwiększyć swoje kompetencje zawodowe i językowe. Obecnie pracujemy nad przygotowaniem:
|
Projekty Badawcze
Nasza uczelnia uczestniczy jako partner w 2 międzynarodowych projektach badawczo-wdrożeniowych, finansowanych ze środków Unii Europejskiej, w wyniku których powstanie pakiet edukacyjny dla profesjonalistów w konkretnych dziedzinach objętych projektem. Planujemy kontynuację zaangażowania w projekty wdrożeniowe, które wiążą uczelnię z praktyką w terenie. Dobrymi kandydatami do pracy w ramach takich projektów są studenci i pracownicy, którzy uczestniczyli w wymianie w ramach Programu w związku ze swoimi szerszymi doświadczeniami zawodowymi i kulturowymi.
Nasza uczelnia włączyła się ostatnio w projekt pilotażowy wspólnego programu edukacyjnego realizowanego we współpracy z uniwersytetem brytyjskim ((RAISE „European Master Programme In Recovery and Social Inclusion”). Projekt realizowany jest w formie zdalnej edukacji. Na podstawie wyników tego projektu planujemy opracowanie wspólnych programów studiów, m.in. wspólnego programu studiów doktoranckich.
CREAN
Jesteśmy także partnerem w nowym Consortium Agreement: Children‘s Rights Erasmus Academic Network – CREAN, obejmującym 37 uczestników z krajów członkowskich i z krajów spoza Unii. To będzie dla nas cenne doświadczenie, ponieważ nie uczestniczyliśmy dotychczas w tego typu projekcie.
Wizyty Studyjne Na podstawie doskonałych doświadczeń zdobytych w ramach Wizyty Studyjnej zrealizowanej w naszej uczelni w roku 2013 planujemy kolejne projekty w ramach wizyt studyjnych. Oferują one lokalnym i zagranicznym uczestnikom dodatkowe możliwości rozszerzania kompetencji zawodowych i nawiązywania międzynarodowych kontaktów, a także wiążą się z mobilnością studentów i pracowników. W przyszłości planujemy uruchomienie większej liczby wspólnych studiów (joint degree programmes), projektów wielostronnych i sieci tematycznych. |
Agenda Modernizacji Kształcenia Wyższego
Jeśli chodzi o dziedziny reform określone w Agendzie Modernizacji Kształcenia Wyższego, nasze uczestnictwo w Programie nie przyniesie zwiększenia liczby absolwentów, ponieważ liczba studentów w naszej uczelni ograniczona jest regulacjami narzuconymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naszym celem jest doskonalenie jakości kształcenia i badań. Jesteśmy przekonani, że udział naszych studentów w Programie da im elastyczność, wiedzę i najistotniejsze, łatwe do przeniesienia kompetencje niezbędne do odniesienia sukcesów w pracy w wysokokwalifikowanych zawodach w Polsce i za granicą. Będziemy zachęcać do uruchamiania coraz większej liczby przedmiotów w językach obcych i rozwijać wspólne studia w celu podniesienia jakości kształcenia polskich i zagranicznych studentów.
Wymiana Studentów Zakładamy, że doświadczenia zdobyte przez studentów uczestniczących w wymianie międzynarodowej przyczyni się istotnie do realizacji strategii łączenia kształcenia na poziomie wyższym z potrzebami rynku pracy. W tym duchu mieści się inicjatywa naszych studentów, którzy założyli ostatnio ‘Inkubator Przedsiębiorczości’. Jest to inicjatywy finansowana w całości przez władze naszej uczelni. Niektórzy studenci wyjeżdzający w ramach wymiany wybierają przedmioty biznesowe w uczelniach partnerskich w celu uzupełnienia kształcenia zawodowego w swojej dziedzinie. Praktyki Planujemy uruchomienie wyjazdów na praktyki w celu zacieśnienia związku między akademią i otaczającym światem, szczególnie z instytucjami w społecznościach lokalnych, m.in. szkołami, przedszkolami i poradniami. Tam gdzie to możliwe, zapraszamy na zajęcia terenowe zagranicznych nauczycieli przyjeżdżających w ramach wymiany, a przyjezdnych studentów włączamy do praktyk i zajęć hospitacyjnych. |
Umowy Bilateralne
Przeprowadzimy staranną analizę aktualnych umów dwustronnych z punktu widzenia ich przydatności do potrzeb naszych studentów i pracowników; będziemy szukać nowych partnerów, szczególnie w obszarach, w których należałoby zwiększyć wymianę – psychologii, socjologii i edukacji artystycznej.
Rektor i Senat uczelni pracują aktualnie nad strategią 2014-2020 dotyczącą przygotowywania projektów i wnioskowania o fundusze, m. in. do Unii Europejskiej. Opracowywane są także nowe mechanizmy wspierania pracowników w ich staraniach o fundusze w Narodowym Centrum Nauki i w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Instagram: aps.international.office