Biblioteka

Wejście do katalogu


Dostęp testowy do platformy Flipster od EBSCO Polska

14 listopada 2024 r. aktywowany został dostęp testowy do platformy magazynów cyfrowych Flipster. Na platformie znajduje się ponad 1200 magazynów, wśród nich: Vogue, Time, Newsweek, Forbes, Science News, New Yorker, Psychologist oraz wiele innych.

Ebsco

Ikona Flipster

Na terenie APS platforma  dostępna jest bez ograniczeń. Do korzystania poza Uczelnią wymagane jest posiadanie identyfikatora (nazwy użytkownika) i hasła, które można uzyskać zgłaszając się do Informatorium (pok. 2307; tel. 22-589-36-47, e-mail: informatorium@aps.edu.pl).

Wszelkie uwagi na temat bazy, problemy z funkcjonowaniem oraz pytania prosimy zgłaszać pod adresem informatorium@aps.edu.pl lub na nr tel. 22-589-36-47.

Dostęp testowy potrwa do 31 stycznia 2025 r.

Zapraszamy do korzystania!


Szanowni Państwo,

25 października 2024 roku w murach Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia "Szkoły Specjalnej".

Towarzyszącą obchodom jubileuszu wystawę „Szkoła Specjalna – historia czasopisma”, którą Biblioteka Główna APS przygotowała we współpracy z redakcją Szkoły Specjalnej oraz z Muzeum Marii Grzegorzewskiej i APS, można od 4 listopada br. zwiedzać w Bibliotece.

Na wystawie prezentujemy m. in. pierwszy numer Szkoły Specjalnej z 1924, wydania jubileuszowe, korespondencję związaną z czasopismem oraz biogramy redaktorów.

Ekspozycja jest podzielona jest na dwie części. Pierwsza część jest dostępna w holu Biblioteki APS obok Wypożyczalni (budynek B, 3 piętro). Druga część wystawy prezentowana jest w Czytelni (budynek D, 3 piętro).

Wystawę „Szkoła Specjalna – historia czasopisma” można oglądać do 31 grudnia 2024 roku.


Dostęp do bazy CINAHL Ultimate od EBSCO Polska

22 października 2024 r. aktywowany został dostęp przedsubskrypcyjny do CINAHL Ultimate - pełnotekstowej bazy z zakresu nauk o zdrowiu (pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, dietetyka i in.)

Cinahl Ultimate

Baza CINAHL Ultimate dostępna jest na platformie EBSCOhost, można z niej korzystać w ramach sieci APS lub z komputerów domowych i urządzeń mobilnych.

Na terenie APS baza dostępna jest bez ograniczeń. Do korzystania poza Uczelnią wymagane jest posiadanie identyfikatora (nazwy użytkownika) i hasła, które można uzyskać zgłaszając się do Informatorium (pok. 2307; tel. 22-589-36-47, e-mail: informatorium@aps.edu.pl).

Zachęcamy do instalacji aplikacji mobilnej EBSCO, by ułatwić sobie dostęp do zasobów EBSCO.
Link do plakatu: EBSCO Mobile App Poster (A3)
Link do szkolenia nt aplikacji mobilnej: aplikacja mobilna - szkolenie

Wszelkie uwagi na temat bazy, problemy z funkcjonowaniem oraz pytania prosimy zgłaszać pod adresem informatorium@aps.edu.pl lub na nr tel. 22-589-36-47.

Zapraszamy do korzystania!


Open Access Week

   Open Access Week to coroczna inicjatywa poświęcona otwartemu dostępowi do nauki. Jest okazją, by dzielić się wiedzą oraz propagować otwarty dostęp jako normę w nauce i badaniach. Organizatorzy podkreślają, że otwarte publikowanie powinno jak najlepiej służyć interesom społecznym i środowisku akademickiemu oraz przeciwdziałać czerpaniu zysków z publicznie finansowanej działalności naukowej przez sektor prywatny.

   Temat tegorocznego OAW kontynuuje rozważania rozpoczęte w zeszłym roku, skupione wokół hasła „Społeczeństwo ponad komercjalizacją” (Community over Commercialization). Podjęcie tego samego tematu po raz drugi podkreśla jego znaczenie i daje możliwość kontynuowania tej jakże istotnej dyskusji oraz przekształcenia większej liczby związanych z nim rozważań w działania zbiorowe.

   Tegoroczny Tydzień Otwartego Dostępu (International Open Access Week) odbędzie się w dniach
21–27 października.

   International Open Access Week jest organizowany przez SPARC we współpracy z Open Access Week Advisory Committee.

  

W ramach Tygodnia Otwartego Dostępu odbędą się bezpłatne szkolenia online:

22.10, godz. 10:00
The OpenAIRE Graph: An Open Resource for Open Science (OpenAIRE)
link do rejestracji: icm.clickmeeting.com/openaire-graph/register

22.10, godz. 11:30
Publikowanie w czasopismach Elsevier w modelu Open Access i nie tylko (Elsevier)
link do rejestracji: elsevier.zoom.us/webinar/register

31.10, godz. 11:00
Wsparcie otwartości w badaniach i nauce za pomocą zaufanych narzędzi i dostępnych danych (Web of Science)
link do rejestracji: clarivate.com/training/wsparcie-otwartosci

Polecamy także obserwowanie naszych mediów społecznościowych, gdzie każdego dnia publikować będziemy posty dotyczące otwartego dostępu!


WAŻNA INFORMACJA!

Wrzutnia na książki została do odwołania przeniesiona do Bud. D - parter, wejście od strony patio, przy schodach.

 


Dzisiaj (4.10.2024) o godz. 11.30 Dyrektor Biblioteki Głównej APS p. Joanna Potęga weźmie udział w jednym z paneli dyskusyjnych tegorocznego BookForum -

"Czym po godzinach zajmuje się profesor ekonometrii? Nie zgadniecie!"

Mówić będzie m.in. o naszej Bibliotece oraz o czytelnictwie społeczności APS.

Serdecznie zapraszamy do oglądania online.

Link do nagrania:

Czym po godzinach zajmuje się profesor ekonometrii? Nie zgadniecie! – BookForum


29 października przypada - obchodzona pod auspicjami UNESCO na całym świecie - setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Biblioteka Główna APS przyłącza się do akcji

„Podaruj wiersz”,

organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest - gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla inicjatywy.

Celem akcji „Podaruj wiersz” jest budować sieci międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.
Gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.

Podstawowe działanie w ramach akcji sprowadza się do czterech kroków:
1. sięgnięcia po książkę z wierszami (w domu lub w bibliotece),
2. wybranie jednego z nich,
3. odręczne przepisanie wybranego wiersza na przygotowanej przez nas karcie papeterii,
4. podarowanie go komuś.
(za: podarujwiersz.pl)

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kopie wierszy Zbigniewa Herberta (i nie tylko), które przez cały październik znajdziecie w wypożyczanych książkach i w różnych miejscach APS.

Zachęcamy Was również do aktywnego uczestnictwa - w Czytelni (Bud. D, 4326) czekają tomiki poezji różnych autorów i przygotowana przez Fundację im. Z.Herberta, specjalnie na tę okazję, papeteria.
Na pewno macie w swoim otoczeniu kogoś, dla kogo taki gest będzie ważny, sprawi jej / jemu przyjemność, da radość.

Zapraszamy!


Szanowni Państwo,

Biblioteka Główna APS we współpracy z Muzeum Marii Grzegorzewskiej i APS przygotowała kolejną wystawę
z cyklu

„Prekursorzy i twórcy polskiej pedagogiki specjalnej".

Tym razem naszą ekspozycję poświęciliśmy Janinie Doroszewskiej (ur. 7 kwietnia 1900 r.; zm. 22 września 1979) - specjalistce z zakresu pedagogiki terapeutycznej, wykładowczyni Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, redaktorce naczelnej Szkoły Specjalnej, a także współpracowniczce i przyjaciółce Marii Grzegorzewskiej.

Na wystawie prezentujemy m. in. książki autorstwa Doroszewskiej i artykuły, które pisała dla czasopism „Pediatria Polska" i „Szkoła Specjalna", pochodzące ze zbiorów Biblioteki Głównej APS. Na uwagę zasługuje kalendarzyk z dedykacją, który Janina Doroszewska podarowała Marii Grzegorzewskiej (Muzeum Marii Grzegorzewskiej i APS).

Wystawę wzbogacają kopie zdjęć Janiny Doroszewskiej.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, który powstał z okazji 100-lecia założenia naszej Uczelni. Jest to wypowiedź pani Urszuli Doroszewskiej, która wspomina zarówno Marię Grzegorzewską, jak i swoją babcię Janinę.

Urszula Doroszewska wspomina Marię Grzegorzewską

Ekspozycja jest dostępna w holu Biblioteki APS (budynek B, 3 piętro, obok Wypożyczalni) od 8 kwietnia do 30 czerwca 2024 roku.

Serdecznie zapraszamy!


Z okazji Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzimy pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie", zapraszamy na wykład prof. APS, dr hab. Sergo Kuruliszwili

"Sztuczna Inteligencja jako narzędzie wspomagające pracę bibliotekarzy i naukowców (co jest możliwe, co jest trudne, na co jeszcze trzeba poczekać)"

9 maja 2024 (czwartek), godz. 12.00

Czytelnia Biblioteki Głównej APS - Bud. D, 4326

Program: Sztuczna Inteligencja jako narzędzie wspomagające pracę bibliotekarzy i naukowców

Zapraszamy również do lektury najnowszego wydania "Wieści Bibliotecznych" Biblioteki Głównej APS

Wieści Biblioteczne, 8 maja 2024 r.


Drodzy Czytelnicy!

Z radością przyłączamy się do akcji prozdrowotnej "Twoje zdrowie - Twoja przyszłość", która odbędzie się 10 kwietnia w godz. 9:00-14:00 w strefie coworkingowej.

Przygotowaliśmy zestawy przykładowych lektur dotyczących różnych tematów zdrowotnych - wszystkie dostępne w zbiorach Biblioteki, zachęcamy do korzystania:

Link do Katalogu: sowa.aps.edu.pl

Wydarzenie organizowane jest z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

Współorganizatorem akcji jest Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna SZPZLO Warszawa-Ochota.

W jej trakcie będzie można zbadać:

  • ciśnienie krwi
  • wskaźnik BMI
  • cholesterol, trójglicerydy, glukozę
  • zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu


Osoby biorące udział w badaniach będą mogły poczęstować się jedną ze zdrowych przekąsek oferowanych przez Partnerów akcji.

 

Informacje organizacyjne:

  • 10 kwietnia 2024 r.
  • w godz. 9:00-14:00
  • strefa coworkingowa (budynek D, parter)

Drodzy Czytelnicy!

Od 25 marca zmieniają się nasze godziny otwarcia:

  • poniedziałek - czwartek 8.00-17.30
  • piątek 9.00-16.00
  • sobota zjazdowa 9.00-15.00

Przypominamy również, że odbiór książek zamówionych po godzinach pracy Biblioteki możliwy jest następnego dnia pół godziny po otwarciu.

Zapraszamy!


Szanowni Państwo,

W związku z niepoprawnym działaniem systemu bibliotecznego nastąpiły okresowe trudności
z zapisywaniem operacji dokonywanych w programie.

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości (np. z otrzymywanymi błędnymi mailami o nieterminowym zwrocie wypożyczonych pozycji, naliczeniu opłaty) uprzejmie prosimy o kontakt z Wypożyczalnią
(nr tel. 22-589-36-00, wew. 2324; mail: wypozyczalnia@aps.edu.pl).

Przepraszamy za niedogodności.


Legimi - Bilioteka APS

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością informujemy, że od 12.10.2023 r. społeczność APS ma dostęp do ponad 190 tys. e-książek beletrystycznych w serwisie Legimi.

Usługa jest dostępna dla wszystkich studentów, doktorantów i pracowników Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Aby móc korzystać z serwisu należy mieć aktywne konto w systemie bibliotecznym (bez zaległości wobec Biblioteki APS) oraz uzyskać kod aktywacyjny.

Szczegóły znajdą Państwo w zakładce:

www.aps.edu.pl/biblioteka/e-zasoby/legimi/


Chwalimy się!

Otrzymaliśmy wyróżnienie za aktywną promocję serwisu IbukLibra.

Przypominamy, że informacje dostępowe do platformy znajdują się na naszej stronie: http://www.aps.edu.pl/biblioteka/e-zasoby/ibuk-libra/

W zbiorze dostępnym dla APS znajduje się prawie 3 tysiące e-booków z różnych dziedzin wiedzy.

Zachęcamy do korzystania!


Drodzy Czytelnicy!

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami w Regulaminie Biblioteki Głównej APS.

Dotyczą one m.in.:

  • pokojów pracy w Czytelni - ich funkcjonowanie określa nowy załącznik nr 5: Zasady korzystania z pokoi pracy indywidualnej i grupowej,
  • urealnienia stawki za wykonanie 1 skanu: studenci i pracownicy APS - 0,50 zł za stronę; osoby z zewnątrz - 1,00zł za stronę (Zał. nr 2),
  • dodania w Zał. nr 2 punktu IV. Opłaty inne: Opłata za zgubienie lub zniszczenie klucza do pokoju pracy indywidualnej lub grupowej: 50 zł.

 


Uwaga!!!​

Aktualny numer konta bankowego Biblioteki

33 2490 0005 0000 4600 2494 5225​

W tytule przelewu należy podać: imię i nazwisko, numer albumu / karty bibliotecznej oraz - w zależności od charakteru opłaty - dopisek:

  • opłata za nieterminowy zwrot,
  • opłata za zniszczoną książkę,
  • opłata za usługi reprograficzne,
  • opłata za wydanie duplikatu karty bibliotecznej.

Potwierdzenie wykonania przelewu w formacie PDF (dokument elektroniczny) należy niezwłocznie przesłać do Wypożyczalni na adres mailowy: wypozyczalnia@aps.edu.pl.

Nie honorujemy potwierdzeń transakcji zleconej do realizacji.


Wejście do katalogu