OSPAR 2023 – podsumowanie

Aktualizacja: 15-12-2023

XXVI Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR 2023 już za nami.

W dniu 6 grudnia, w Mikołajki w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie znów (po okresie przerwy związanej z pandemią) mieliśmy możliwość gościć i oklaskiwać Artystki i Artystów z różnorodnych placówek wsparcia.

W tym roku w nowej, a zarazem przejściowej scenerii związanej z modernizacją auli widowiskowej, w koncercie finałowym Sceny zaprezentowali się przedstawiciele z 10 placówek wyłonionych przez Jury z ponad dwudziestu zgłoszonych do pierwszego etapu. Komisja konkursowa na podstawie przesłanych nagrań multimedialnych biorąc pod uwagę m.in. ogólne wrażenie artystyczne, specyfikę niepełnosprawności uczestników, dobór środków wyrazu, warsztat, wkład pracy osób występujących i opiekunów-instruktorów - wyróżniła przygotowane prezentacje przez następujące placówki:

  • Środowiskowy Dom Samopomocy "Mozaika" z Lublina,
  • Zespół Szkół Specjalnych z Zagórza,
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "Jędruś" z Józefowa,
  • Szkołę Podstawową Specjalną Nr 240 z Warszawy,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Łowicza,
  • Środowiskowy Dom Samopomocy z Siedlec,
  • Szkołę Podstawową Specjalną Nr 24 wraz z Grupą "OdNova" z Płocka,
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Babimostu,
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Piaseczna
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Zielonki.

W trakcie koncertu zorganizowanego w przestrzeni coworkingowej Akademii licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała poszczególne prezentacje ośrodków oraz miała okazję wysłuchać specjalnego koncertu Pana Adriana Makara, który po 9 latach powrócił na scenę OSPAR, obecnie jako m.in. laureat 7. edycji konkursu Telewizji TVN „Mam Talent!”, czy też uczestnik polskich preselekcji do Konkursu Eurowizji”, będąc zarazem „żywym przykładem” na to, że można być wychowankiem placówki wsparcia, a jednocześnie mieć i spełniać marzenia, w tym m.in. poprzez kreacje sceniczne. Osiągać sukcesy i być inspiracją dla innych.

W trakcie wydarzenia zaprezentował się również Chór Akademicki APS oraz Reprezentacyjny Zespół Wokalno-Instrumentalny Regimentum „R.Z.W.I.R” pod kierownictwem Pana Adama Pietruszki, zarazem przewodniczącego Jury OSPAR.

Różnorodność i zarazem wysoki poziom przygotowanego repertuaru przez poszczególne placówki uczestniczące w części konkursowej spowodowały, iż komisja w drugim etapie swojej pracy (podczas koncertu finałowego) nie miała łatwego zadania, by wybrać jedną placówkę, która otrzyma laur zwycięzcy 26. odsłony konkursu, tj. jej przedstawiciel będzie mógł triumfalnie unieść w rękach do góry „Statuetkę OSPAR”.

Po długiej naradzie, decyzją Jury – ten zaszczyt przypadł Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii "Jędruś" z Józefowa. Grupa teatralna „ZaQlisami” działająca w tej placówce zaprezentowała spektakl pt. „Ręce”. Inscenizacja łączy elementy teatru, pantomimy, tańca oraz śpiewu. Nawiązuje do początków stworzenia Świata i Człowieka. Głównym tematem są „ręce Człowieka” stworzone, by czynić dobro, pomagać oraz "kochać”. W życiu zaś, jak opowiedzieli publiczności młodzi artyści z Józefowa – „ręce” także mogą czynić niestety zło - kraść, „nienawidzić”, niszczyć, „odwracają się od drugiego Człowieka”. Spektakl, jak czytamy w opisie - jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy i pokazuje, że to Człowiek decyduje, do czego używa swoich rąk. Czasem wystarczy „niewidzialna dłoń”, by kogoś ochronić - tym samym pokonać zło.

Jury wręczyło również statuetkę „Osobowość sceniczna OSPAR” Karinie Kuc z Grupy Teatralnej „OdNova”, ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 24 z Płocka.

Za rok kolejna edycja Sceny OSPAR. Już dziś na nią zapraszamy, zarazem składając podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej imprezy.

Dyrektor Inicjatywy OSPAR w APS
dr Mieczysław Sędzicki

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 15-12-2023