Wiele z naszych wyników badań i rozwiązań metodycznych zostało wprowadzonych do pracy z dziećmi uczęszczającymi do przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych w tym z dziećmi z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi, a także do pracy z osobami dorosłymi, zwłaszcza mającymi zaburzenia języka i mowy. Efektywnie układa nam się współpraca z licznymi poradniami psychologiczno-pedagogicznymi w tym specjalistycznymi, poradniami zdrowia i szpitalami oraz instytucjami i organizacjami państwowymi, a także organizacjami pozarządowymi i pożytku publicznego (fundacjami i stowarzyszeniami).
Współpraca z instytucjami naukowymi i otoczeniem społecznym nie jest dla większości z nas jednorazowym wydarzeniem, lecz zwykle początkiem długoletniej współpracy i pracy nad nowymi rozwiązaniami przygotowanymi na miarę potrzeb jednostki lub instytucji. Dla wielu nauczycieli akademickich Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji bliska współpraca z otoczeniem społecznym nie jest także niczym nadzwyczajnie trudnym, a to dlatego, że większość z nas jest badaczami-praktykami, którzy pracowali lub nadal łączą pracę naukową i dydaktyczną w Akademii z pracą nauczyciela w przedszkolu, szkole podstawowej, poradni itp. Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwo dostrzegać problemy wspomagania rozwoju człowieka i jego edukacji, lepiej je rozumieć, szybciej na nie reagować. Właśnie dlatego nasza współpraca z otoczeniem społecznym jest dla obu stron tak wartościowa.
Poniżej przedstawiamy wprowadzone do Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on ważniejsze informacje o wdrożeniach naszych osiągnięć przez inne podmioty oraz o tym, kto spośród nauczycieli akademickich naszego Instytutu zgłosił daną aplikację.
Tutaj natomiast można zapoznać się z listą ważniejszych obszarów indywidualnej współpracy Pracowników IWRCiE z instytucjami badawczymi i dydaktycznymi z Polski i nie tylko.