Instytut Pedagogiki Specjalnej powstał w 2005 roku na mocy uchwały Senatu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej z dnia 23 lutego 2005 roku. W strukturze Akademii należał do Wydziału Nauk Pedagogicznych.
Pierwszym Dyrektorem Instytutu była prof. Joanna Głodkowska, która sprawowała tę funkcję przez 15 lat. Następnie przez 4 lata obowiązki Dyrektora pełniła dr hab. Ewa Maria Kulesza, prof. APS a obecnie Dyrektorem Instytutu jest dr hab. Diana Aksamit, prof. APS.
Misją Instytutu Pedagogiki Specjalnej jest „przygotowanie pedagogów specjalnych, nauczycieli i innych specjalistów pracujących na rzecz osób wymagających wsparcia w duchu poszanowania ich ludzkich i obywatelskich praw, zrozumienia i akceptacji dla odmienności, traktowania niepełnosprawności jako niezbywalnego elementu ludzkiej kondycji oraz włączania osób z niepełnosprawnością w życie społeczeństwa na zasadzie równoprawnych obywateli” (Strategia Rozwoju APS 2021– 2030).
Do podstawowych zadań Instytutu Pedagogiki Specjalnej należy działalność naukowa, dydaktyczna i organizacyjna na rzecz uczelni. Badania naukowe ogniskują się głównie wokół terapii, rehabilitacji i edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, edukacji inkluzyjnej, funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, z zaburzeniami rozwojowymi, z niedostosowaniem społecznym oraz metod wspierania osób ze specjalnymi potrzebami.
Funkcjonowanie Instytutu określa Regulamin Instytutu Pedagogiki Specjalnej, który wyznacza zasady i ramy działania oraz szczegółowe cele i kierunki realizowanych aktywności.
Pracownicy IPS współpracują z przedstawicielami krajowych i zagranicznych instytucji naukowych (m.in. Indonezji, Japonii, Kazachstanu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii), organizacjami pozarządowymi, ośrodkami wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, z niedostosowaniem społecznym, placówkami medycznymi, ośrodkami pomocy społecznej, żłobkami, przedszkolami, szkołami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.
W Instytucie działają studenckie koła naukowe:
Koło Naukowe Disability Studies
Koło Naukowe Terapii Pedagogicznej
Koło Naukowe Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 'IDEM'
Koło Naukowe WWR Progressus