-
Andżelika Gackowska (zastępczyni dyrektora ds. gospodarki leśnej w Lasy Miejskie - Warszawa) pokazała interesujące dane na temat wielości gatunków zwierząt w Warszawie (dziki, łosie, sarny, ptaki, jeże, wiewiórki i inne), miejsca ich bytowania, problemów, z jakimi się borykają. Wypowiedziała się również na temat świadomości mieszkańców. Podkreśliła, że indywidualne wybory każdego z nas mają znaczenie dla sytuacji zwierząt.
- Dr Andrzej G. Kruszewicz (dyrektor Warszawski Ogród Zoologiczny) opowiedział o prowadzeniu Azylu dla ptaków. Dużo miejsca poświęcił błędom, które jako mieszkańcy miast popełniamy: kidnaping piskląt, sadzenie w przydomowych ogródkach roślin egzotycznych (z których rodzime dzikie zwierzęta nie mogą korzystać), projektowanie miejsc przyjaznym zwierzętom w niebezpiecznym dla nich otoczeniu. Uświadomił nam, że infrastruktura dobra i wygodna dla człowieka nie musi jednocześnie służyć bezpieczeństwu dzikich zwierząt.
-
Dr Justyna Kleszcz (architektka z Wydziału Budownictwa i Architektury, Politechnika Opolska ) opowiedziała o dobrych praktykach projektowania miast przyjaznych zwierzętom w Holandii i Wielkiej Brytanii. Wspominała o barierach, z jakimi w Polsce spotykają się urbaniści, przede wszystkim o braku wytycznych do projektowania w zgodzie z potrzebami dzikiej przyrody. Wskazała na ogromną potrzebę edukowania młodych architektów w tym zakresie.
-
Robert Goliński (społecznik-aktywista dbający o jeże) opowiedział na przykładzie warszawskich jeży o problemach, z jakimi mierzą się dzikie zwierzęta w mieście. Są to m.in. kolizje drogowe, zanieczyszczenia i śmieci, nieupilnowane psy, nieodpowiednie dbanie o tereny zielone (zbyt wypielęgnowane trawniki, zbieranie i usuwanie liści, gałęzi itd.) Powoływał się na brytyjskie badania wskazujące na lawinowe zmniejszanie się populacji jeży w miastach. Podkreślił potrzebę pozostawiania terenów niezagospodarowanych przyrodniczo. Przytaczał też przykłady oddolnych działań, które można podejmować w celu ochrony bioróżnorodności.
-
Tomasz Johnny Mielcarz (Miasto jest nasze) opowiedział o interwencjach aktywistów. Najczęściej problemy występują na styku „urzędniczo-inwestycyjnym”: rozbudowa parkingu, budowa nowego osiedla itp. MJN stara się chronić dzikość w mieście, poszerzać świadomość mieszkańców, uwrażliwiać ich na mądre pomaganie dzikiej przyrodzie, prowadzi też akcje edukacyjne. Wspomniał także o pomijaniu etapu bioblitz (inwentaryzacja gatunków na danym obszarze) przy wydawaniu zgody na inwestycje w Warszawie.
3. Zwierzęta dzikie w mieście
Instytuty
20-12-2024
19-12-2024
22.02.2022 odbyło się trzecie seminarium naukowe w ramach projektu Nie(pełno)sprawne miasta realizowanego przez UrbanLab w Instytucie Filozofii i Socjologii APS. Debata pt. "Dzikie zwierzęta w mieście" ujawniła duże zainteresowanie tematem zwierząt w mieście (wysoka frekwencja i uczestnicy spoza środowiska akademickiego) i pokazała, jak zasadna jest dyskusja w interdyscyplinarnym gronie. Podczas spotkania goście poruszyli wiele wątków, odczarowali popularne ekologiczne mity, przytaczali wyniki badań oraz refleksje z praktyki opieki nad dzikimi zwierzętami w mieście.
W spotkaniu udział wzięli:
Bardzo dziękujemy naszym gościniom i gościom za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą, doświadczeniem, refleksjami.