Spotkanie studentów IV roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z Agnieszką Pietruszką

Aktualizacja: 19-01-2023

w ramach przedmiotów: Autorefleksja i samorozwój nauczyciela wczesnej edukacji i Metodyka nauczania języka obcego w przedszkolu

W poniedziałek 9 stycznia 2023 roku miało miejsce interesujące spotkanie z Agnieszką Pietruszką, edukatorką w Ghanie, na temat

"Rola  i postawa Nauczyciela w obecnym zmieniającym się świecie- Jaki powinien być (?), w kontekście wartości świata, w którym żyjemy".

Kanwą wypowiedzi były wartości wybrane z "Dekalogu Wartości",

indywidualna koncepcja roli i zadań nauczyciela oraz doświadczenia edukacyjne mgr Agnieszki Pietruszki wyniesione z pracy w Nepalu i Ghanie.

Autorka zaprezentowała opracowaną i wdrażaną metodę pracy z dziećmi pt. NUUN  / Nauczyciel - Uczeń, Uczeń- Nauczyciel/ Autorska metoda  nauczania edukacyjno-wychowawczo-terapeutyczna

 Metoda oparta jest na różnych formach komunikacji i wzajemnym uczeniu się. Skierowana jest do dzieci, z którymi trudno się porozumieć na skutek bariery językowej, odmienności kulturowych oraz dla dzieci mających trudności w komunikacji na skutek cech osobowościowych, traum, i innych ograniczeń.

 

etoda ta wyrosła z wiedzy pedagogicznej, doświadczenia, ciągłej refleksji i poszukiwania możliwości dialogu z dzieckiem na podstawie tego, co łączy ludzi.

Projekt NUUN mgr Agnieszka Pietruszka implementuje w Afryce w Ghanie, w szkole dla dzieci ulicy, dzieci wykorzystywanych do niewolniczej pracy -  KIDS HEAVEN, wybudowanej przez polską fundację Omenaa Foundation, znajdującej się na terenie ośrodka CENTER PROTECT CHILDREN DON BOSKO.

 

 Opowieść o warunkach panujących w Ghanie, o dzieciach ulicy, o tym,jak nauczyciel może odnaleźć się w trudnych warunkach, o sposobie pracy z dziećmi i jaka powinna być jego postawa, także wobec siebie samego Autorka ilustrowała filmem i zdjęciami ze szkoły. Oto niektóre z nich:

 

 

Słowo od Autora

Praca w odmiennej kulturze to wielka wartość, szczególnie na polu edukacji. To nauka o nas samych. W tych różnicach możemy się przejrzeć jako Europejczycy i obejrzeć system edukacji jaki stworzyliśmy dla naszych dzieci. Stąd narodziła się moja metoda pracy z dziećmi. Dla mnie różnice kulturowe stanowią wielką wartość, jeśli spojrzymy na nie, nie na to, co dzieli, tylko co nas wzbogaca, wówczas zaczniemy odnajdywać pozytywne strony. To nasze nastawienie determinuje nasze działanie. Możemy uczyć się od siebie wzajemnie wielu rzeczy i uzupełniać, jeśli mamy wspólny cel. Przyznaję jednak, że jest to droga wymagająca otwartości, cierpliwości i niezwykłej pokory. 

Te różnice stawiają wiele pytań, także w dziedzinie edukacji. Jaka powinna być nasza europejska, polska edukacja? Jaki powinien być nauczyciel? I tymi odkryciami chcę się z Państwem dzielić.

                                    Agnieszka Pietruszka

................................

Agnieszka Pietruszka z wykształcenia pedagog specjalny ze specjalniścią pedagogika terapeutyczna. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. / obecnie APS/. Jest autorką międzynarodowego projektu „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu” realizowanego nawszystkich kontynentach /www.decalogwartosci.com /.

W 2022 roku wystawa polskiej edycji "Dekalogu Wartości" miała miejsce w naszej Uczelni.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 19-01-2023