Prof. A. Olechowska gościem Międzynarodowego Festiwalu AnimaSyros w Grecji

Aktualizacja: 27-09-2022

Edukacja włączająca i bycie razem w różnorodności
W dniu 20 września, podczas odbywającego się na greckiej wyspie Syros dorocznego Międzynarodowego Festiwalu AnimaSyros2022 odbyło się seminarium I-am Day poświęcone edukacji włączającej oraz prezentacji zwycięskich animacji dotyczących bycia razem w różnorodności.

Gościem specjalnym wydarzenia była dyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji, dr hab. Agnieszka Olechowska, prof. APS, która wygłosiła referat nt. "An inner truth of inclusion". Zwróciła w nim uwagę na wyraźne trudności w społecznym akceptowaniu i włączaniu niektórych grup iosób, m.in. z głębokim lub znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, z chorobami psychicznymi, żyjących w skrajnej biedzie, bezdomnych itp., ukazując problematykę inkluzji na tle koncepcji rozwiniętej wspólnoty losu (Margaret Levi) oraz trzeciej przestrzeni wypowiedzenia (Homiego Bhabhy).

W wydarzeniu brały udział przedstawicielki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej,  realizatorki I_AM project: dr Lidia Zabłocka-Żytka, dr Dominka Wiśniewska z Instytutu Psychologii APS oraz dr Małgorzata Woźniak-Prus z Wydziału Psychologii UW w imieniu dr Katarzyny Smolińskiej z Instytutu Pedagogiki. Panie opowiedziały o wsparciu specjalistów w realizacji edukacji włączającej. 

Oprócz wystąpień poświęconych edukacji włączającej zaprezentowano także zwycięskie animacje w konkursie organizowanym w ramach projektu I_AM. Przewodniczącym jury był dr hab. Stefan Paruch, prof. APS, Dyrektor Instytutu Edukacji Artystycznej. Każde z państw realizujących projekt - Cypr, Grecja, Polska, Węgry - miało swojego reprezentanta. Z Polski były to nauczycielka Hanna Romanyk z uczennicą Oksaną Żytką z Międzyszkolnego Punktu Nauczania Mniejszości Ukraińskiej przy SP 221 w Warszawie z filmikiem pt. "Let’s read together". 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 27-09-2022