Podziękowanie dla profesor Anny Firkowskiej-Mankiewicz

Podziękowanie dla profesor Anny Firkowskiej-Mankiewicz

Aktualizacja: 16-06-2021

Prof. dr hab. Anna Firkowska-Mankiewicz – wybitna, znana w kraju i zagranicą psycholożka, socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1965-2002 była pracownicą naukową Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie uzyskała kolejno stopień doktora (1970), doktora habilitowanego (1992) i tytuł profesora zwyczajnego (2003).

Od lat związana z Akademią Pedagogiki Specjalnej. W latach 2002-2003 pełniła funkcję prorektorki do spraw dydaktycznych, a w latach 2004-2008 prorektorki do spraw nauki (w sumie dwie kadencje). Pracowała kolejno jako: kierowniczka Zakładu Socjologii, Katedry Pedagogiki Specjalnej, Katedry Socjologii oraz Katedry Socjologii Ogólnej i Badań Interdyscyplinarnych w Instytucie Filozofii i Socjologii, pierwsza dyrektorka Instytutu Filozofii i Socjologii.

 

Dziękujemy prof. Annie Firkowskiej-Mankiewicz

za wybitne osiągnięcia naukowe

 

Zainteresowania badawcze prof. Firkowskiej-Mankiewicz sytuują się na styku biologii, psychologii społecznej oraz socjologii i dotyczą inteligencji człowieka, sukcesu życiowego, zdrowia i niepełnosprawności (zwłaszcza niepełnosprawności intelektualnej), edukacji włączającej oraz śmierci i umierania.

Profesor zrealizowała wiele badań, w tym nad  biopsychicznymi czynnikami w przestępczości nieletnich, nad rodziną i problemami zdrowia i choroby, nad sukcesem życiowym Polaków, nad efektywnością poradnictwa genetycznego w rodzinach z dziećmi z zespołem Downa, nad głębszą niepełnosprawnością intelektualną, nad ubezwłasnowolnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną, nad efektywnością nauczania dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną w szkołach specjalnych, integracyjnych i powszechnych oraz z obszaru problematyki śmierci i umierania.

Najważniejsze z jej badań, unikatowe w skali kraju i niezwykle cenione za granicą, to badania nad bio-psycho-społeczno-kulturowymi uwarunkowaniami funkcjonowania intelektualnego warszawskich nastolatków oraz śledzenie ich losów i karier życiowych kolejno po 25 i 40 latach (Warsaw Studies). Ich wyniki dają się streścić w stwierdzeniu: „potencjał to za mało” (jak brzmi początek tytułu jednego z jej artykułów).

Dorobek prof. Firkowskiej-Mankiewicz to około 100 naukowych i popularnonaukowych publikacji wydanych w kraju i za granicą.

 

 

Dziękujemy prof. Annie Firkowskiej-Mankiewicz

za działalność ekspercką i na rzecz nauki

 

Prof. Firkowska-Mankiewicz zajmowała liczne stanowiska w organizacjach i ciałach naukowych. Przez 40 lat była przewodniczącą Polskiego Zespołu do Badań Naukowych nad Niepełnosprawnością Intelektualną, współorganizatorką corocznych Sympozjów naukowych poświęconych niepełnosprawności intelektualnej.

Ze specjalistycznej wiedzy prof. Firkowskiej-Mankiewicz korzystało wiele instytucji krajowych i o zasięgu międzynarodowym. Jest ona autorką ekspertyz dotyczących niepełnosprawności intelektualnej oraz problemów rodziny napisanych dla WHO, UNDP, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji, PFRON-u oraz Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych. Była ekspertką WHO, European Disability Forum, Inclusion International oraz Inclusion Europe. Tłumaczyła i redagowała naukowe dokumenty i publikacje dotyczące niepełnosprawności intelektualnej, m.in.: Standard Rules, Madrid Declaration czy Special Needs in Classroom.

 

Dziękujemy prof. Annie Firkowskiej-Mankiewicz

za działalność organizacyjną na rzecz IFiS

 

Prof. Firkowska-Mankiewicz działała na rzecz rozwoju struktur Akademii. Była m.in. autorką wniosku o powołanie w APS kierunku socjologia, organizatorką i współtwórczynią Instytutu Filozofii i Socjologii APS. Pozyskała dla Instytutu wielu wybitnych socjologów – m in. wieloletnią późniejszą jego dyrektorkę, znaną socjolog kultury, profesor Elżbietę Tarkowską. Jej wiedza i doświadczenie, którymi się dzieliła i dzieli, troska o rozwój naukowy młodych kadr mają nieocenione znaczenie dla społeczności naszego Instytutu.

 

Dziękujemy prof. Annie Firkowskiej-Mankiewicz

za to, jaka jest i że jest dla nas wzorem

 

Prof. Anna Firkowska-Mankiewicz jest osobą wyróżniającą się ogromną otwartością na innych, wrażliwością, dużym poczuciem sprawiedliwości. Zawsze gotowa do pomocy potrzebującym. Łagodząca pojawiające się konflikty. To te cechy profesor Firkowskiej zapewne wyznaczały jej zainteresowania badawcze grupami wykluczanymi społecznie, jak i pozanaukowe aktywności na ich rzecz.

Wolontariuszka, ekspertka i okresowo członek Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (obecnie: na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną). Wolontariuszka w hospicjum Caritas.

Wzruszająca jest jej troska o demokrację w naszym kraju, prawa człowieka, prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami i innych grup mniejszościowych. „Dla swoich wnuków”, jak mówi,  uczestniczy we wszystkich marszach i demonstracjach na rzecz klimatu.

 

Dziękujemy prof. Annie Firkowskiej-Mankiewicz

za to, że będzie z nami

 

Społeczność Instytutu Filozofii i Socjologii dziękuje Pani Profesor za deklarację dalszej pomocy i współpracy. Już dziś zapraszamy ją na wszystkie instytutowe uroczystości.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 02-10-2020