Wykład otwarty dr Elżbiety Korolczuk

Aktualizacja: 12-09-2022

Kolejny wykład otwarty w Szkole Doktorskiej APS dotyczy sporów wokół płci i seksualności w perspektywie badań nad ruchami społecznymi i populizmem. Zapraszamy 22 lutego br. o godz. 10.00 (on-line).

Szkoła Doktorska Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej od początku funkcjonowania realizuje koncepcję otwartej nauki. Tym razem nasze zaproszenie przyjęła dr hab. Elżbieta Korolczuk, która poprowadzi wykład pt. „Kto się boi »gender«? Spory wokół płci i seksualności w perspektywie badań nad ruchami społecznymi i populizmem”.

Jeszcze dekadę temu słowo „gender” było w Polsce określeniem mało znanym, neutralnym i używanym głównie w kontekście akademickim bądź w odniesieniu do europejskich polityk „gender mainstreamigu”. Około 2012 roku sytuacja uległa drastycznej zmianie: słowo „gender” zaczęło pojawiać się w wypowiedziach polityków, hierarchów kościelnych i w mediach jako synonim moralnego zła, niebezpieczeństw płynących z procesu emancypacji mniejszości i europeizacji. „Gender” utożsamiano z aborcją, homoseksualizmem, „seksualizacją dzieci” oraz upadkiem „cywilizacji chrześcijańskiej”, z czasem też określenie to ewoluowało i zmieniło się w „ideologię gender” bądź „ideologię LGBT.” Czy kampania przeciwko „gender” to rodzaj paniki moralnej, teorii spiskowej, a może nowa strategia polityczna na prawicy? W trakcie spotkania poznamy kulturowe, polityczne i społeczne korzenie „wojny z gender”, omówimy dynamikę społecznej mobilizacji wokół kwestii związanych z kulturową i społeczną zmianą, oraz zastanowimy się, jak to zjawisko ma się do prawicowego populizmu. Dzięki perspektywie interdyscyplinarnej, uwzględniającej badania z zakresu socjologii, psychologii, nauk politycznych i gender studies poddamy analizie zarówno źródła tego zjawiska, jak i jego skutki.


Dr hab. Elżbieta Korolczuk
 jest socjolożką, komentatorką i aktywistką. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokholmie i w Ośrodku Studiów Amerykańskich, UW. W swoich badaniach zajmuje się tematyką płci kulturowej (gender), ruchami społecznymi i społeczeństwem obywatelskim. Jest autorką licznych artykułów naukowych oraz książek, m.in. Rebellious Parents. Parental Movements in Central-Eastern Europe and Russia przygotowana we współpracy z Katalin Fábián (Indiana University Press, 2017) i Civil Society revisited: Lesssons from Poland wydana z Kerstin Jacobsson (Berghahn Books, 2017). W 2019 ukazał się tom Bunt Kobiet. Czarne Protesty i Strajki Kobiet wydana przez Europejskie Centrum Solidarności w 2019 (we współpracy z Beatą Kowalską, Claudią Snochowską-Gonzalez i Jennifer Ramme), oraz książka Matki i córki we współczesnej Polsce (Universitas). Jej ostatnia książka, napisana z Agnieszką Graff, to monografia analizująca cele, ideologie i strategie ruchów anty-genderowych w Polsce i na świecie, której polskie tłumaczenie pt. Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu ukazało się w 2022 roku.


Informacje organizacyjne

  • Termin wykładu: 22 lutego 2022, godz. 10:00 
  • Plan spotkania: 
    - część I (wykład), 10.00-12.00 – rozpoczęcie wykładu pt. „Kto się boi „gender”? Spory wokół płci i seksualności w perspektywie badań nad ruchami społecznymi i populizmem” oraz dyskusja (dzielenie się refleksjami)
    - część II (zamknięta), 12.15-13.15 – warsztat dla doktorantów Szkoły Doktorskiej APS 
  • Zgłoszenia: Chcąc wziąć udział w wydarzeniu, należy dołączyć do zespołu na Ms Teams Wykłady Otwarte - Szkoła Doktorska APS lub skorzystać z linku do spotkania. 

    W razie jakichkolwiek pytań dotyczących spotkania prosimy zainteresowane osoby o kontakt na adres kblachnio@aps.edu.pl

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu " Wykłady interaktywne z wybitnymi badaczami” w Szkole Doktorskiej APS.Kto sie boi gender - plakat wykładu otwartego w Szkole Doktorskiej APS

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 12-09-2022