Projekt „Wzornik - narzędzie do posługiwania się obrazem” to cykl scenariuszy zajęć inspirowany sztuką współczesną. Autorzy publikacji wybierali prace polskich artystów wizualnych, przyglądali się metodom pracy nad konkretnymi projektami i w konsekwencji zaproponowali zajęcia artystyczne inspirowane tymi metodami.
- Idea projektu zrodziła się z poczucia niewystarczającej obecności sztuki współczesnej w edukacji – mówią dr Monika Masłoń i dr hab. Stefan Paruch, prof. APS. Naszą ambicją jest poszerzyć też jej obszar o nowoczesne środki wyrazu (wykorzystanie nowych mediów i działań o charakterze intermedialnym), które są obecnie powszechnie dostępne i, co dla nas najważniejsze, pozwalają środek ciężkości z nauki warsztatu przenieść na świadomość posługiwania się obrazem. Chcemy wprowadzić do kanonu dydaktycznego współczesnych artystów, których prace mogą pełnić tę rolę i być dla współczesnych inspiracją do posługiwania się w sposób twórczy telefonami, aparatami cyfrowymi, komputerami i innymi narzędziami cyfrowymi. Naszym zamiarem nie jest nauczanie obsługi programów czy posługiwania się zaawansowanym sprzętem multimedialnym, ale tego czym może być obraz, jak go używać do tworzenia metafor i budowania znaczeń.
W efekcie powstał zestaw materiałów pomocnych do przeprowadzenia zajęć, którego Autorzy udostępniają reprodukcje prac artystów jako referencje do rozmowy i warsztatu, wywiady z artystami, scenariusze i dokumentacje pilotażowych warsztatów.
W projekcie wzięli udział artyści: Alicja Bielawska, Karolina Breguła, Nicolas Grosspiere, Aneta Grzeszykowska, Dominiki Lejman, Mariusz Libel, Daniel Rumiancew, Jadwiga Sawicka, Andrzej Tobis, Jaśmina Wójcik.
Publikacja "Wzornik - narzędzie do posługiwania się obrazem" została wydana nakładem Wydawnictwa APS. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Materiały, więcej informacji
- Spis treści PDF (41 KB)
- Wstęp PDF (25 KB)
- Rozdział 1. PDF (11 080 KB)
- Tu kupisz