Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2022
Język publikacji: polski
Liczba stron: 274
Typ publikacji: praca naukowa
Agnieszka Żabińska – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, asystent w Zakładzie Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Zainteresowania naukowe autorki dotyczą zagadnień związanych z niepełno-sprawnością intelektualną, a w szczególności twórczości artystycznej i jej wpływu na postrzeganie społeczne osoby z niepełnosprawnością.
Monografia jest interesującym i wartościowym opracowaniem dotyczącym twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych na schizofrenię.
Kompetentnie i starannie opracowane podstawy teoretyczne pracy, przeprowadzone badania oraz sformułowane wnioski są ważnymi materiałami dla osób interesujących się twórczością nurtu art brut. Warto także wskazać na zebrane i usystematyzowane informacje związane ze zbiorami prac twórców nurtu art brut w muzeach polskich, instytucjach, w projektach edukacyjnych oraz badaniach naukowych związanych z omawianym nurtem.
Moim zdaniem publikacja ta zainteresuje szeroki krąg odbiorców, między innymi teoretyków i praktyków związanych z pedagogiką specjalną, arteterapią, animatorów kultury i sztuki nieprofesjonalnej, pracowników muzeów, galerii oraz ośrodków edukacyjnych, a także edukatorów działających w strukturach nieformalnych.
Z recenzji prof. dr hab. Wiesławy Limont