Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020
Język publikacji: polski
Liczba stron: 206
Typ publikacji: praca naukowa
Informacje o książce:
Jednym z istotnych i nowatorskich przedsięwzięć badawczych Autorki jest włączenie do poglądów na temat uczenia się samodzielności samoobsługowej teorii umysłu. Według Jej ustaleń – dziecięce teorie umysłu umożliwiają małemu dziecku odczytywanie oczekiwań opiekunów odnośnie do zachowania związanego z samoobsługą. To ważne odkrycie, gdyż do tej pory w literaturze teorie umysłu są rozpatrywane w kontekście deficytów rozwojowych, np. całościowych zaburzeń rozwoju jakim jest spektrum autyzmu.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej
Przywołanie perspektywy dziecięcych teorii umysłu w badaniach nad uczeniem się samodzielności przez dzieci dwuletnie jest przedsięwzięciem nowatorskim i ważnym. Autorka wykazała, iż dwulatki potrafią odczytywać oczekiwania dorosłych i że ich rozwój w zakresie samodzielności zależy od tego, w jaki sposób osoby z najbliższego otoczenia formułują swoje oczekiwania. Ukazanie i opisanie tej zależności przesądza o dużej wartości merytorycznej recenzowanej rozprawy.
Z recenzji wydawniczej dr hab., prof. ChAT Agnieszki Piejki
Słowa kluczowe: rozwój małych dzieci, umiejętności samoobsługowe małych dzieci, proces wychowania w środowisku domowych i w żłobkach