Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020
Język publikacji: polski
Liczba stron: 328
Typ publikacji: praca naukowa
Informacje o książce:
Recenzowany tom jest zbiorem artykułów odwołujących się do frapującego poznawczo i jakże ważkiego społecznie zagadnienia przemian rynku pracy, analizowanych w wymiarach jednostkowym, edukacyjnym i organizacyjnym. Uważna lektura opracowań ukazuje, iż odpowiedź na pytanie o rozwój zawodowy, planowanie i konstruowanie kapitału kariery, a także monitorowanie jej przebiegu oraz edukacyjne i organizacyjne wyzwania związane z przemianami rynkowymi (w kontekście złożoności i uwarunkowań tych procesów) domaga się wywalczania w humanistycznym i społecznym dyskursie. Próby oglądu wyróżnionego, o wysokim stopniu doniosłości, problemu jednostkowego, społecznego, edukacyjnego, podjęli się autorzy recenzowanej pracy zbiorowej.
Prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska
Zbiór opracowań stanowi głos nie tylko uznanych przedstawicieli wiodących ośrodków naukowych w kraju, ale jest również głosem młodych adeptów nauki, którzy swoje rozważania przedstawili jako reprezentanci pokolenia X. Oprócz teoretycznych rozważań w publikacji przedstawiono wyniki badań empirycznych pozwalających na bliższe poznanie wybranych fragmentów rzeczywistości społeczno-zawodowej jednostek funkcjonujących na współczesnym rynku pracy.
Recenzowana praca stanowi ważkie przedsięwzięcie, wypełniając lukę na rodzimym rynku wydawniczym z zakresu nauk zajmujących się procesami społecznymi zachodzącymi na rynku pracy. Prezentuje ona doniesienia autorów w trzech obszarach tematycznych stanowiących odzwierciedlenie najważniejszych interesariuszy rynku pracy: systemu edukacji przygotowującego do funkcjonowania na rynku pracy, samego pracownika z jego potencjałem i ograniczeniami oraz pracodawcę parającego się pogodzeniem interesów własnych z wyzwaniami wynikającymi z różnorodnych przemian.
Dr hab. Joanna Ewa Wierzejska
Słowa kluczowe: rozwój zawodowy, kariera, proces kształcenia zawodowego, transmisja międzypokoleniowa, socjalizacja, rynek pracy, edukacja zawodowa