Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2022
Język publikacji: polski
Liczba stron: 512
Typ publikacji: praca naukowa
Zdolności i twórczość to dopełniające się i przenikające aspekty życia człowieka, który kroczy drogą od potencjału do urzeczywistnienia, od wzniosłych idei do konkretów codzienności. To ważne elementy funkcjonowania człowieka młodego, będącego w trakcie rozwoju, ale także pedagoga mającego poczucie odpowiedzialności i gotowość wspomagania rozwoju młodych. Właśnie zdolności i twórczość są przedmiotem niniejszej publikacji wieloautorskiej, w której, rozpoczynając od refleksji i rozważań osadzonych w realiach współczesnego świata, poprzez badania dochodzi się do przykładów rozwiązań praktycznych - najpierw z obszaru zdolności, a następnie twórczości. Takie ułożenie tekstów wskazuje na potrzebę łączenia refleksji uczonych z badaniami i praktyką.
Publikację otwierają teksty skłaniające do zastanowienia się nad tym, ku jakim wartościom prowadzony jest młody człowiek we współczesnym świecie, w jaki sposób możliwe jest wsparcie jego rozwoju, jak poprzez innowacyjność nie zatracić jego potencjału twórczego również w instytucjonalnych formach edukacji, jak urzeczywistniać idee pedagogiki twórczości z wykorzystaniem sztuki.
W setną rocznicę powstania Akademii Pedagogiki Specjalnej, w roku Marii Grzegorzewskiej przekazujemy publikację Zdolności i twórczość. Koncepcje. Badania, Praktyka z refleksjami i przesłaniem zawartym w Listach do Młodego Nauczyciela. Choć napisane dawno, inspirują nadal do twórczej pracy i rozwoju, do życzliwości wobec człowieka i szacunku dla niego.
(Ze wstępu)
Ale widzimy i wyczuwamy wszyscy, że w tych warunkach, w tym niezłomnym trwaniu na posterunku pracy kryje się wielka siła moralna nauczyciela - siła, której źródłem jest miłość do człowieka oraz wierność wybranej służbie dla jego rozwoju z myślą o jutrze życia. To jest siła najżywszej twórczości (...). Bez tej siły przy najlepszych naukowych teoriach pedagogicznych wyniki pracy będą szablonowe, blade, bezduszne, jakby pozbawione dynamizmu w pracy doskonalenia budowy naszej przyszłości.
Maria Grzegorzewska