Opis:
Autorzy – historycy i pedagodzy – zajmują się historią wychowania, co pozwala na przybliżenie złożonych zagadnień historyczno-pedagogicznej w okresie istnienia Królestwa Polskiego. Z kilku względów, co najmniej, książka zasługuje na uznanie i wyróżnienie na tle innych opracowań, które podejmują te zagadnienia.
Po pierwsze: jest to solidne opracowanie osadzone z realiach historycznych, gospodarczych i społecznych XIX i początków XX wieku. Autorzy wykazali dużą znajomość i wiedzę, aby skomplikowane problemy omawianej epoki zaprezentować w sposób zrozumiały […].
Po drugie: w pracy wykorzystana została bogata literatura przedmiotu, pod względem merytorycznym dobrze dobrana i krytycznie zinterpretowana. Cenne jest również, że wiele omawianych książek nie zawsze dotyczy tylko historii wychowania. Związane są z historią polityczną, gospodarczą, a także kulturą. To między innymi sprawia, że opracowanie zostało osadzone w ówczesnych realiach […].
Po trzecie: książka może być przydatna nie tylko dla studentów pedagogiki, ale również historii i socjologii, gdyż zawarte w niej myśli, odniesienia mają znacznie szerszy zasięg niż tylko historia wychowania. Mogą sięgnąć po nią również nauczyciele, aby nie tylko przypomnieć sobie zdobytą na studiach wiedzę, lecz także przybliżyć ówczesne metody i techniki nauczania, rolę nauczyciela i relacje uczeń–nauczyciel.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Ludwika Malinowskiego