Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2024
Język publikacji: polski
Liczba stron: 240
Typ publikacji: praca naukowa
Autorki podejmują pionierski temat „superwizji edukacji włączającej”. Wskazują potrzebę wzbogacenia o nią nauczycielskiej praktyki. Nakreślają ramy koncepcyjne współpracy między superwizorami a superwizowanymi we włączającym środowisku edukacyjnym. Wnioskami z sondaży przeprowadzonych wśród nauczycieli z MOW i SCWEW potwierdzają wartość wprowadzenia do polskiego systemu oświaty superwizji edukacji włączającej jako jednego ze sposobów wspierania nauczycieli w pracy w grupie zróżnicowanej.
Publikację uznaję, bez wątpienia za bardzo wartościową, ważną głównie z uwagi na rangę podejmowanego problemu. Analiza rozdziałów teoretycznych wskazuje na rozległą wiedzę i znajomość literatury przedmiotu, dowodzi również orientacji Autorek w poruszanej tematyce oraz szerokiej znajomości literatury polskiej i obcojęzycznej. Lektura książki sprawia, że czytelnik lepiej rozumie problem superwizji edukacji włączającej w kontekście wdrażanych zmian w tym obszarze. Autorki, prezentując wiele stanowisk odnoszących się do podejmowanych zmiennych, zachęcają do refleksji nad ich rozumieniem oraz nad ich konsekwencjami zarówno w wymiarze społecznym, jak i indywidualnym.
Z recenzji dr hab. Beaty Jachimczak, prof. UAM
Podobnie jak Autorki książki, wyrażam nadzieje, że superwizja edukacji włączającej stanie się w przyszłości często wykorzystywaną formą wsparcia zawodowego nauczycieli. Oddana do recenzji monografia daje naukowe uzasadnienie do stosowania tego typu wsparcia i może stać się nieocenioną pomocą dla szkół i przedszkoli ogólnodostępnych, których kadra poszukuje optymalnych rozwiązań w radzeniu sobie wyzwaniami związanymi z kształceniem grup zróżnicowanych.
Z recenzji dr hab. Katarzyny Ćwirynkało, prof. UWM