Perspektywa 3P dla województwa mazowieckiego

Aktualizacja: 14-05-2025

„Perspektywa 3P dla województwa mazowieckiego” - wsparcie dla poradni psychologiczno-pedagogicznych

  

Projekt korzysta z dofinansowania 12 144 660,44 PLN w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027”, w ramach działania 1.6 „Kompleksowe wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznych”.


Numer projektu: FERS.01.06-IP.05-0008/24

Skład konsorcjum projektu:
Lider – Uniwersytet Śląski w Katowicach
Partner – Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Kierownik projektu w APS: dr Radosław Piotrowicz

Termin realizacji: 01.01.2025 – 31.12.2027

Główne cele projektu:
1. Wdrożenie zmian organizacyjnych w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym specjalistycznych (dalej: PPP), na terenie województwa (docelowo w wymiarze ogólnopolskim – analogiczne wnioski dotyczą wszystkich województw), które wynikają z potrzeby:
a. zmiany modelu pracy PPP z podejścia opartego na modelu medycznym na podejście oparte na modelu biopsychospołecznym,
b. wzmocnienia efektywności współpracy PPP z działającymi na terenie powiatu podmiotami, w tym działającymi w innych sektorach (m.in. ochrona zdrowia, pomoc społeczna), które realizują działania wspierające dzieci/osoby uczące się oraz środowiska, w których te osoby na co dzień uczą się i wychowują (w szczególności ich rodziny, grupy rówieśnicze, nauczycieli, wychowawców i opiekunów),
c. koordynacji wsparcia udzielanego przez PPP w ujęciu wewnątrz- i międzysektorowym z wykorzystaniem Modelu Wsparcia Międzysektorowego (dalej: MWM), wypracowanego w ramach projektu, realizowanego przez Wnioskodawcę,
d. zwiększania dostępności do usług PPP, w tym usług specjalistycznych dla osób potrzebujących wsparcia.
2. Uzupełnienie zasobów w zakresie wyposażenia PPP, niezbędnych do osiągnięcia ww. celu.

Działania w projekcie koncentrują się na rozwoju kompetencji własnych osób pracujących (dalej: OP) w PPP, ukierunkowanych na wiedzę i umiejętności jej zastosowania w zakresie: oceny funkcjonalnej, modelu biopsychospołecznego, umiejętności wykorzystania narzędzi diagnostycznych, koncepcji edukacji wysokiej jakości dla wszystkich osób uczących się, projektowania wsparcia w oparciu o MWM. Wdrożone zostanie również dla PPP, oparte na analizie potrzeb, projektowanie kultury organizacyjnej, wspierającej zmiany w pracy placówki wraz z takim zarządzaniem zasobami własnymi, aby bardziej efektywnie wspierać dzieci i młodzież oraz ich rodziny, a także nauczycieli i innych specjalistów (w tym pedagogów, pedagogów specjalnych, nauczycieli współorganizujących proces kształcenia, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych) zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach z terenu działania poradni.

link do strony informacyjnej

kontakt UŚ: perspektywa3p@us.edu.pl         

kontakt APS: 3pmazowieckie@aps.edu.pl 

Spotkanie informacyjne Perspektywa 3p dla województwa mazowieckiego

W związku z rozpoczęciem projektu serdecznie zapraszamy dyrektorów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, jak również przedstawicieli organów prowadzących PPP na 45 minutowe, zdalne spotkanie informacyjne, które dla województwa mazowieckiego odbędzie się w dniu 19 maja 2025r. , w godz. 9.30- 10:15 na platformie Teams.

 

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 09-05-2025