Stanowisko: adiunkt
Instytut: Instytut Pedagogiki
Jednostka : Katedra Historii Wychowania
Kontakt
E-mail: alaza[at]aps.edu.pl
Główne obszary badawcze
- Historia wychowania w średniowieczu i renesansie, komunikacja międzyludzka i metodyka nauczania, a w szczególności: pedagogika Vittorina da Feltre i Pietra Paola Vergeria Starszego oraz zastosowanie Porozumienia bez Przemocy (NVC) i Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (PSR) w dydaktyce akademickiej.
Publikacje, konferencje, wydarzenia
Biogram
-
Ukończyła studia magisterskie historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2011 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W 2012 r. Towarzystwo Historii Edukacji w 2012 r. przyznało jej I nagrodę w konkursie im. Prof. Czesława Majorka za pracę doktorską pt. Vittorino da Feltre – pedagog z XV wieku.
Jest również trenerką empatycznej komunikacji. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej „Profilaktyka i terapia trudności wychowawczych – pomoc dziecku i rodzinie”, szkolenia uprawniające do prowadzenia warsztatów umiejętności wychowawczych I i III stopnia (dla rodziców i wychowawców oraz dla rodziców nastolatków) według programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” opracowanego w Ośrodku Rozwoju Edukacji, szkolenie z Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga prowadzone przez certyfikowane trenerki NVC oraz szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) I st.
Od 2001 r. pracuje nieprzerwanie w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Prowadzi zajęcia z historii wychowania, komunikacji interpersonalnej i komunikacji w szkole oraz warsztaty umiejętności interpersonalnych, warsztaty radzenia sobie ze stresem i fakultet „Świat uczuć i potrzeb”. Jest kierowniczką studiów podyplomowych „Porozumienie bez Przemocy (NVC) w edukacji”.