2024

Aktualizacja: 25-11-2024

Sprawozdania 2024

Sprawozdanie z dnia 11.01.2024 r.:

11 stycznia 2024 r. odbyło się zdalne posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych, którym przewodniczyła Pani Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej profesor Barbara Marcinkowska z udziałem Pani Jolanty Wach – Naczelnik  Departamentu Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej MEN.

Pierwsza część –

Na posiedzeniu w obecności Pani Naczelnik dyskutowano nad możliwością zaproponowania zmian dot. standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela oraz nad możliwością uzyskania interpretacji trudnych zapisów rozporządzenia. Jako adresata pytań ustalono Departament Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej MEN.

Druga część -

Konferencja wypracowała Propozycję Zmiany do Ustawy z Dnia 20 Lipca 2018 r. – Prawo O Szkolnictwie Wyższym i Nauce w sprawie Kwalifikacyjnych Studiów Podyplomowych.

Zmiany dotyczą:

  1. formalnych wymagań wobec podmiotu prowadzącego kształcenie na studiach podyplomowych;
  2. minimalnego czasu trwania studiów kwalifikacyjnych;
  3. minimalnej liczby punktów ECTS, którą musi uzyskać absolwent studiów kwalifikacyjnych;
  4. standardów kształcenia dla podyplomowych studiów kwalifikacyjnych związanych z uzyskaniem uprawnień zawodowych w zakresie niektórych zawodów, w tym zawodu nauczyciela - uwzględniając specyfikę określonych zawodów i kwalifikacje niezbędne do ich wykonywania;
  5. akredytacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych przeprowadzanych przez Polską Komisję Akredytacyjną

Sprawozdanie z dnia 8-9.04.2024 r.:

8 i 9 kwietnia 2024  r. w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych, którym przewodniczyła Pani Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej profesor Barbara Marcinkowska.

Temat posiedzenia: Rola Uczelni zrzeszonych w KRUPed

  • Rola Uczelni zrzeszonych w KRUPed w procesie kształcenia i doskonalenia nauczycieli;
  • Zmiany w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym;
  • Zmiana Nazwy Konferencji - Konferencja Rektorów Uczelni Pedagogicznych jednogłośnie podjęła decyzja o zmianie nazwy, która z dniem  podjęcia Uchwały brzmi:

Konferencja Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed”

  • Konferencja Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed” Uchwałą przyjęła Regulamin Konferencji w którym określone są cele i zasady działalności Konferencji;
  • w czasie posiedzenia, odbywającego się już pod nową nazwą Konferencji, zostały omówione kwestie proponowanych zmian w Ustawie;
  • w związku ze zmianą nazwy Konferencji pojawiła się propozycja wzmocnienia promocyjnej i medialnej obecności "KRUPedu", w tym stosowania baneru Konferencji, częstego informowania o Konferencji na stronach Uczelni członkowskich, stworzenia strony na FB, itd.;
  • reprezentanci Uczelni przedstawili aktualną sytuację dydaktyczno-naukową oraz wewnętrzne sprawy swoich jednostek;
  • przedstawiono postulat wspólnego występowania i reprezentowania potrzeb przed instytucjami zarządzającymi jako uczelnie średniej wielkości, które, pomimo osiągnięć i znaczenia dla szkolnictwa wyższego i nauki, niestety są często traktowane drugoplanowo.

Spotkanie rektorów w Częstochowie należy uznać za historyczne. Powodem do takiego stwierdzenia jest fakt, że w czasie obrad podjęto uchwałę o zmianie nazwy Konferencji. Uznano, że dotychczasowa nazwa („Konferencja Rektorów Uczelni Pedagogicznych (KRUPed)") nie do końca wyczerpuje zadania, jakie za cel stawia sobie zrzeszenie rektorów, dlatego zdecydowano o zmianie nazwy, która poszerza możliwości działań podejmowanych przez Konferencję. Ustalono, że nową, obowiązującą nazwą będzie: Konferencja Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów "KRUPed". Rozszerzenie nazwy ma stanowić zachętę do udziału w pracach zrzeszenia kolejnych uczelni, a przede wszystkim jeszcze silniej podkreślić rangę kształcenia nauczycieli i pedagogów w szkolnictwie wyższym i nauce.

Sprawozdanie z dnia 7.11.2024 r.:

 

 

  PROTOKÓŁ NR 1/2024

Posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni

Kształcących Nauczycieli i Pedagogów "KRUPed"

7 listopada 2024 r.

 

 Porządek posiedzenia

 Otwarcie posiedzenia.

  1. Dyskusja w sprawie poparcia przez KRUPed stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w sprawie kształcenia dydaktyków przedmiotów przyrodniczych.
  2. Głosowanie w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego
  3. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „ustawa Kamilka” - standardy ochrony małoletnich.
  4. Podjęcie współpracy Uczelni zrzeszonych w KRUPed w zakresie kształcenia nauczycieli.
  5. Sprawy organizacyjne.
  6. Zamknięcie posiedzenia.

 

  1. Otwarcie posiedzenia

Przewodnicząca Konferencji Rektor dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS powitała uczestników i rozpoczęła posiedzenia.

 

  1. Dyskusja w sprawie poparcia przez KRUPed stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego w sprawie kształcenia dydaktyków przedmiotów przyrodniczych.

Zwracamy się do Pana w imieniu osób zaangażowanych w proces kształcenia nauczycieli chemii i innych przedmiotów przyrodniczych. Pragniemy zwrócić uwagę na narastające problemy, których efektem w niedalekiej przyszłości będzie wzrastający niedobór wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. W procesie przygotowania studentów do wykonywania zawodu nauczyciela kluczową rolę, poza psychologami pedagogami, odgrywają specjaliści z zakresu dydaktyki chemii, fizyki, biologii itd., pracujący na odpowiednich wydziałach uniwersytetów, w zakładach dydaktyki. Taka struktura jest powszechna na świecie i w większości krajów obserwuje się dynamiczny rozwój dydaktyk szczegółowych. Niestety, w Polsce zakłady dydaktyki chemii, biologii czy fizyki są zamykane. Spowodowane jest to między innym brakiem wykwalifikowanych kadr…”

Po wysłuchaniu argumentacji dr. hab. Pawła Bernarda, prof. UJ Przewodniczącego Sekcji Dydaktyki Chemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Przewodnicząca KRUPed Rektor dr hab. B. Marcinkowska, prof. APS zarządziła głosowanie w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

 

  1. Głosowanie w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego

LICZBA GŁOSUJĄCYCH

 

ODDANO GŁOSÓW WAŻNYCH

ODDANO GŁOSÓW NIEWAŻNYCH

ZA

 

PRZECIW

 

WSTRZYMUJĘ SIĘ

 

5

5

0

5

0

0

 

W głosowaniu udział wzięło 5 członków spośród 5 uprawnionych do głosowania.

Uchwała w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego w sprawie kształcenia dydaktyków przedmiotów przyrodniczych została jednogłośnie przyjęta.

  1. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „ustawa Kamilka” - standardy ochrony małoletnich.

Kolejnym punktem obrad były zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zwane „ustawą Kamilka”, dotyczące wprowadzenia nowych standardów ochrony małoletnich. Uczelnie zaprezentowały swoje rozwiązania w tym zakresie i podzieliły się praktycznymi problemami w działalności uczelni wyższych po wejściu w życie tzw. „ustawy Kamilka”:

  • Problem praktyk: Studenci kierunków pedagogicznych, psychologicznych, medycznych oraz np. humanistycznych przygotowujący się do pracy w zawodzie nauczyciela zobowiązani są do odbycia praktyk w placówkach, na terenie których uczą się dzieci.
  • Obowiązek skonstruowania oraz wdrożenia tzw. Standardów ochrony małoletnich.
  • Czy uczelnie są zobowiązane do stworzenia własnych Standardów Ochrony Dzieci?
  • Czy Rektorzy uczelni powinni sprawdzać pracowników naukowych oraz administracyjnych w rejestrze?
  • Co w sytuacji gdy student nie ma ukończonych 18 lat?
  • Co ze studentami z zagranicy i z terenów Ukrainy, którzy zwłaszcza po inwazji Federacji Rosyjskiej na ich kraj kontynuują studia na terenie Polski?
  1. Podjęcie współpracy Uczelni zrzeszonych w KRUPed w zakresie kształcenia nauczycieli.

Członkowie Konferencji podjęli decyzję o utworzeniu wewnątrz KRUPed Zespołów doradczych w tym dot. standardów kształcenia nauczycieli i dot. nauki. Zespoły we współpracy z Przewodniczącą będą przygotowywały opinie ze swojej dziedziny dla organów zewnętrznych.

  1. Sprawy organizacyjne.

Zaplanowano kolejne spotkanie na 5-6 grudnia 2024 r. w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

  1. ZAMKNIĘCIE POSIEDZENIA

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 20-05-2024