Sprawozdanie z dnia 11.01.2024 r.:
11 stycznia 2024 r. zdalne połączenie Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych, które przewodniczyło Pani Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej profesor Barbara Marcinkowska z miejsca Pani Jolanty Wach – Naczelnik Departamentu Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej MEN.
Pierwsza część –
Na dodatek w przypadku Pani Naczelnik debatno nad zaproponowaniem zmian dot. Kryteria kształcenia przygotowującego do wykonywania czynności kontrolnych oraz nad dystrybucją dotyczącą zapisów rozporządzenia. Jako adresata pytań określono Departament Kształceniago Ogólnego i Transformacji Cyfrowej MEN.
Druga część -
Konferencja wypracowała Propozycję Zmiany do Ustawy z Dnia 20 Lipca 2018 r. – Prawo O Szkolnictwie Wyższym i Nauce w sprawie Kwalifikacyjnych Studiów Podyplomowych.
Zmiany dotyczą:
- formalne stawiane wobec podmiotu kształcącego się na studiach podyplomowych;
- posiadania czasu trwania studiów kwalifikacyjnych;
- posiadająca liczbę punktów ECTS, zawierającą certyfikat absolwenta studiów kwalifikacyjnych;
- Edukacja dla podyplomowych studiów kwalifikacyjnych związanych z uprawnieniami zawodowymi w zakresie niektórych zawodów, w tym urzędnikom sądowym - specyfikacjom technicznym i niezbędnym do ich wykonywania;
- akredytacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych przez Polską akredytacyjną
Sprawozdanie z dnia 8-9.04.2024 r.:
8 i 9 kwietnia 2024 r. w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, który dotyczy konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych, który przewodniczył Pani Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej profesor Barbara Marcinkowska.
Temat: Rola Uczelni zrzeszonych w KRUPed
- Rola Uczelni zrzeszonych w KRUPed w trakcie kształcenia i szkolenia nauczycieli;
- Zmiany w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym;
- Zmiana Nazwy Konferencji - Konferencja Rektorów Uczelni Pedagog jednogłośnie podjęła decyzję o zmianie nazwy, która z datą wydania Uchwały brzmi:
Konferencja Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed”
- Konferencja Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed” Uchwała dotycząca Regulaminu Konferencji w określonych są cele i zasady działalności Konferencji;
- w czasie wystąpienia, które następuje już pod nową nazwą Konferencji, zostało omówione w sprawie nowych zmian w Ustawie;
- w związku z nazwą Konferencji przesłaniającą zgłoszenie i medialnej obecności „KRUPedu”, w tym zastosowaniu baneru Konferencji, upowszechnigo informowania o Konferencji na stronach instytucji, tworzenie strony na FB, itd.;
- reprezentanci uczelni przedstawili wnioski dydaktyczno-naukowe oraz wewnętrzne sprawy poszczególnych jednostek;
- Dostępność postuluje dostępność i reprezentowanie potrzeb przed instytucjąmi użytkowymi jako uczelnie alternatywne, które są niedostępne i niedostępne dla szkolnictwa i nauki, niestety są często stosowane drugoplanowo.
Spotkanie rektorów w Częstochowie jest przedsiębiorstwem historycznym. jest to fakt, że w czasie dyskusji podjęto uchwałę o zmianie nazwy Konferencji. Uznano, że nazwa główna („Konferencja Rektorów Uczelni Pedagogicznych (KRUPed)”) nie do końca wyczerpuje zadania, jakie za cel stawia sobie zrzeszenie rektorów, dlatego zdecydowano o zmianie nazwy, które rozszerzone możliwości wyjścia przez Konferencję. Ustalono, że nowa, wychodząc z nazwy: Konferencja Rektorów uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed”. a przede wszystkim jeszcze silniej rozwinięty zakres nauczania nauczycieli i pedagogów w szkolnictwie i nauce.
Sprawozdanie z dnia 27.06.2024 r.
Kliknij, aby pobrać protokół z wyborów przewodniczącego i zastępcy KRUPed >>
Sprawozdanie z dnia 7.11.2024 r.:
PROTOKÓŁ NR 1/2024
Posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni
Kształcący Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed”
7 listopada 2024 r.
Porządek służbowy
Otwarcie posiedzenia.
- Dyskusja w sprawie poparcia przez KRUPed stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w sprawie edukacji dydaktyków przyrodniczych.
- Głosowanie w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego
- Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „ustawa Kamilka” - ochrona ochrony małoletnich.
- Podjęcie współpracy uczelni zrzeszonych w KRUPed w zakresie kształcenia nauczycieli.
- Sprawy organizacyjne.
- Zamknięcie posiedzenia.
- Otwarcie związku
Przewodnicząca Konferencji Rektor dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS powitała uczestników i opiekę.
- Dyskusja w sprawie poparcia przez KRUPed stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego w sprawie edukacji dydaktyków przyrodniczych.
„ Wrócimy do Pana w kontaktach z osobami zaangażowanymi w procesie kształcenia nauczycieli chemii i innych atrakcji przyrodniczych. Pragniemy zwrócić uwagę na narastające problemy, które zostaną znalezione w przyszłości, która będzie następstwem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. W przygotowaniu do wykonywania działania kluczowego, poza psychologami pedagogami, poprzez zastosowanie z zakresu dydaktyki chemii, fizyki, biologii itd., działającej na zasilaczu uniwersytetów, w mechanizmach dydaktyki. Taka struktura jest powszechna na świecie i jest dostępna dla dynamicznego rozwoju dydaktycznego. Niestety, w Polsce zakłady dydaktyki chemii, biologii czy fizyki są zamykane. Spowodowane jest między innym miejscem w kadrze …”
Po otrzymaniu argumentacji dr. hab. Pawła Bernarda, prof. UJ Przewodniczącego Sekcji Dydaktyki Chemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Przewodniczącej KRUPed Rektor dr hab. B.Marcinowska, prof. APS zarządziła głosowanie w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
- Głosowanie w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego
LICZBA GŁOSUJĄCYCH
|
ODDANO GŁOSÓW WAŻNYCH |
ODDANO GŁOSÓW NIEWAŻNYCH |
ZA
|
PRZECIW
|
WSTRZYMUJĘ SIĘ
|
5 |
5 |
0 |
5 |
0 |
0 |
W głosowaniu udziałowców 5 członków spośród 5 uprawnionych do głosowania.
Uchwała w sprawie poparcia stanowiska Polskiego Towarzystwa Chemicznego w sprawie kształcenia dydaktyków o charakterze przyrodniczym, które było jednogłośnie.
- Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „ustawa Kamilka” - ochrona ochrony małoletnich.
Rozporządzenie podlegało obowiązkowi stosowania w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zwanym „ustawą Kamilka”, dotyczącym nowych zasad ochrony małoletnich. Uczelnie oferują swoje rozwiązania w tym zakresie i obejmują praktyczne zastosowanie w działalności uczelni, po wejściu na życie tzw. „ustawa Kamilka”:
- Problem praktyk: Studenci kierunków pedagogicznych, psychologicznych, medycznych oraz np. humanistyczne przygotowania do pracy w działaniu, które spowodowało, że zostali odbyci praktyk w placówce, na terenie, na którym znajdują się dzieci.
- Obowiązek konstruowania oraz urządzenia tzw. Standardów ochrony małoletnich.
- Czy uczelnie są zobowiązane do wytwarzania urządzeń Standardów Ochrony Dzieci?
- Czy rektorzy powinni być członkami zarządu oraz abonentami rejestrującymi?
- Co w sytuacji, gdy student nie ma ukończonych 18 lat?
- Co ze studentami z zagranicy na obszarach Ukrainy, którzy są szczególnie po inwazji Federacji Rosyjskiej na ich kraju, który wyróżniał studia na terenie Polski?
- Podjęcie współpracy uczelni zrzeszonych w KRUPed w zakresie kształcenia nauczycieli.
Członkowie Konferencji pierwotnej o utworzeniu wewnątrz KRUPed Zespołów doradczych w tym dot. metody kształcenia nauczycieli i kropka. nauki. Zespoły współpracujące z Przewodniczącą będą przygotowywały opinie ze swojej działalności dla zewnętrznych.
- Sprawy organizacyjne.
Zaplanowano kolejne spotkanie na 5-6 grudnia 2024 r. w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
- ZAMKNIĘCIE POSIEDZENIA
Sprawozdanie z dnia 5-6.12.2024 r.:
W dniach 5 i 6 grudnia 2024 r. w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej odbyło się dwudniowe posiedzenie Konferencji Rektorów Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed”, któremu przewodniczyła Rektor Akademii Profesor Barbara Marcinkowska.
W posiedzeniu „KRUPed” uczestniczyli rektorzy i prorektorzy uczelni członkowskich oraz zaproszeni goście: prof. Amadeusz Krause – przewodniczący Zespołu ds. jakości kształcenia nauczycieli przy KRASP; prof. Beata Jachimczak - Członkini Zespołu ds. jakości kształcenia nauczycieli przy KRASP; prof. Zbigniew Marciniak- Doradca Przewodniczącego KRASP ds. funkcjonowania systemu edukacji i nauki w kraju i zagranicą; prof. Jan Łaszczyk - członek komisji kształcenia KRASP, prof. Stefan Kwiatkowski – Rzecznik Praw i Wartości Akademickich w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
W pierwszym dniu posiedzenia podjęte zostały dwa zagadnienia: (1) kształcenie i doskonalenia nauczycieli, (2) uczelnie wobec nowych wyzwań.
Specjalnym gościem pierwszej, która w całości poświęcona była części była kształceniu i doskonaleniu nauczycieli, była Pani Anna Dakowicz-Nawrocka – Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Podczas spotkania z Panią Dyrektor poruszone zostały kwestie związane ze zmianami w rozporządzeniu o szczegółowych kwalifikacjach wymaganych od nauczycieli oraz sytuacją nauczycieli przedszkoli [kryzys kadrowy]. Dyskutowano na temat kwalifikacji do nauczania nowych przedmiotów – edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej oraz kwalifikacji nauczycieli muzyki i plastyki. Omówiono kwestie związane z kształceniem cudzoziemców w Polsce oraz zwrócono uwagę na fakt, iż zawód nauczyciela jest zawodem regulowanym, w związku z czym studia kształcące nauczycieli powinny spełniać standardy międzynarodowe. Zauważono również, że studia podyplomowe powinny podlegać dokładniejszej weryfikacji i nadzorowi, a zamawiane studia podyplomowe powinny uwzględniać aktualne potrzeby rynkowe.
Uzgodniono, że uwagi rektorów i prorektorów dotyczące zmian proponowanych w rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zostaną przesłane do pani Dyrektor do końca grudnia. W celu usprawnienia komunikacji uwagi w pierwszej kolejności będą przesłane do pana prof. Amadeusza Krause do dnia 16 stycznia.
W drugiej części spotkania pani dr Lidia Zabłocka-Żytka, Kierownik Akademickiej Poradni Psychologicznej, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z zagranicą zaprezentowała „Wsparcie społeczności akademickiej w sytuacji doświadczenia kryzysu psychicznego. Aktualne wyzwania, przeciwdziałanie i adekwatna pomoc” (załącznik nr 1). Dr Lidia Zabłocka-Żytka zaprezentowała działania podejmowane przez Akademicką Poradnię Psychologiczną. Wspomniała o kryzysach, z którymi mierzy się społeczeństwo oraz zaproponowała formy pomocy które można wdrożyć na uczelniach, aby je zwalczać. Uczestnicy posiedzenia zauważyli, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie nauczycieli nie tylko ze szkół specjalnych do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W drugim dniu posiedzenia gościem był dr inż. Jarosław Homa - Z-ca Dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnik Rektora ds. Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej. Pan doktor wprowadził uczestników w zagadnienie przygotowania uczelni do wdrożenia NIS 2 – „Cyberzagrożenia - WIELKIE WYZWANIE WSPÓŁCZESNOŚCI w kontekście NIS-2/uKSC” (załącznik 2). Dr inż. Jarosław Homa zaprezentował informacje związane z cyberbezpieczeństwem – jego genezę, rodzaje ataków oraz sposoby przeciwdziałania. Skupił się na aspektach, które dotyczą uczelni wyższych. Pokazał również jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo wprowadzić dyrektywę NIS-2, spełnić wyznaczone oczekiwania oraz co robić w przypadku, gdy pojawią się incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa.
Posiedzenie zakończyło podjęcie spraw organizacyjnych „KRUPed”. W czasie tej części posiedzenia uzgodniono:
- Konieczność powołania dwóch komisji, których celem będzie między innymi przygotowywanie opinii na potrzeby KRASP: (1) Komisja kształcenia; (2) Komisja nauki. Członkami komisji będą prorektorzy zrzeszonych uczelni odpowiednio ds. kształcenia i nauki lub inni prorektorzy wskazani przez rektora. Pierwsze zdalne posiedzenia komisji zostaną zorganizowane przez APS.
- Wobec wniosku Akademii Wymiaru Sprawiedliwości postanowiono wystąpić do wnioskodawcy o przesłanie dokumentów wskazanych w §2 ust. 4 Regulaminu Konferencji Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów „KRUPed”, które poświadczają, że Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie, w ramach której prowadzone jest kształcenie nauczycieli.
- Rektorzy, na prośbę przewodniczącego Zespołu ds. jakości kształcenia nauczycieli, mogą delegować jednego przedstawiciela do Zespołu. Propozycje kandydatów przesyłane są bezpośrednio do Przewodniczącego, prof. Amadeusz Krause.
- Organizatorem następnego stacjonarnego posiedzenia „KRUPed” będzie Uniwersytet Pomorski w Słupsku (planowany termin posiedzenia - 10-11.04.2025 r.)