Zakład Nauk o Zdrowiu pojawił się w strukturze Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej 1 października 2024 roku. Powstanie Zakładu związane jest z utworzeniem w Akademii kierunku fizjoterapia i rozpoczęciem studiów przez pierwszych studentów. Pracownicy Zakładu to wybitni specjaliści w leczeniu, wspieraniu i aktywizacji dzieci oraz młodych dorosłych z niepełnosprawnościami, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Najważniejszym celem pracowników Zakładu jest zapewnienie odpowiedniego środowiska dydaktycznego dla kształcenia wrażliwych na problemy społeczne absolwentów, zgodnie z współczesnym modelem fizjoterapii, wiedzą opartą na dowodach naukowych oraz wytycznymi zawartymi w standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
Przywiązujemy dużą wagę do biopsychospołecznej koncepcji niepełnosprawności i jej znaczenia dla funkcjonowania postrzeganego jako dynamicznej interakcji pomiędzy stanem zdrowia a czynnikami środowiskowymi. Promujemy opiekę zorientowaną na osobę, zmierzającą do osiągnięcia w możliwie maksymalnym stopniu sprawności psychofizycznej, funkcjonalnej i niezależności w życiu codziennym determinującej zdolność do angażowania się w sytuacje życiowe. Szczególną uwagę przywiązujemy do kształcenia w zakresie stosowania nowych technologii w rehabilitacji medycznej a w szczególności: wielomodalnych metod oceny zaburzeń narządu i układów, zrobotyzowanych systemów rehabilitacyjnych, zastosowania wirtualnej rzeczywistości i biofeedbacku.
Kształcenie przyszłych fizjoterapeutów nie jest możliwe bez nawiązywania i zacieśniania związków z otoczeniem społecznym. Zakład Nauk o Zdrowiu współpracuje z Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. W celu zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia praktycznego, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej zawarła również stosowne umowy z Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota, Instytutem „Pomnik – Centrum zdrowia Dziecka” i Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie.
Kierownik Zakładu Nauk o Zdrowiu:
dr hab. Marcin Bonikowski, prof. APS
Koordynator ds.organizacyjno-dydaktycznych i rozwoju Zakładu Nauk o Zdrowiu:
dr Weronika Pyrzanowska
Kontakty:
mbonikowski@aps.edu.pl
tel: (22) 589-36-00 w.4222
wpyrzanowska@aps.edu.pl
tel: (22) 589-36-00 w.4222
Sekretariat:
Martyna Masłowiecka
mmaslowiecka@aps.edu.pl
tel: (22) 589-36-00 w.2319
godziny pracy sekretariatu:
poniedziałek-czwartek w godzinach 8:00-15:00
piątek - dniem pracy wewnętrznej