Latająca Szkoła Praktyk Nauczycielskich studentów edukacji wczesnoszkolnej

Aktualizacja: 07-07-2024

Agnieszka Koterwas, Marta Krasuska-Betiuk, Monika Kupiec, Ewa Lewandowska, Edyta Nowosielska, Małgorzata Zambrowska (Katedra Wczesnej Edukacji)

Projekt jest realizowany w Katedrze Wczesnej Edukacji IWRCE - dzięki środkom finansowym MNiSW z programu "Nauka dla Społeczeństwa II" - przyznanym Agnieszce Koterwas, Marcie Krasuskiej-Betiuk, Monice Kupiec, Ewie Lewandowskiej, Edycie Nowosielskiej, Małgorzacie Zambrowskiej. Projekt LSzP powstał w odpowiedzi na potrzebę budowania realnej współpracy między środowiskiem akademickim a środowiskiem praktyków w obszarze studenckich praktyk nauczycielskich.

Celem projektu jest budowanie partnerstwa na rzecz jakości edukacji między uczelniami wyższymi i placówkami edukacyjnymi (university - school partnerships, C. Day 2008) oraz nauczycielami akademickimi (naukowcami i dydaktykami) a obecnymi i przyszłymi nauczycielami klas I-III szkół podstawowych. Cel ten realizowany poprzez zaplanowane i celowe działania akademików w środowisku praktyków, m.in. wspólną ze studentami pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej realizację 5-dniowych wizyt studyjnych w wybranych, innowacyjnych szkołach podstawowych (klasach I-III) na terenie Polski.

Nasz Zespół towarzyszył 30-osobowej grupie studentów podczas realizacji praktyk zawodowych w nowej formule. Pierwszą wizytę studyjną, którą poprzedził warsztat inaugurujący o charakterze integracyjnym, odbyliśmy w autorskiej szkole Navigo w Starych Babicach. Drugą wizytę studyjną zrealizowaliśmy w MonnetInternational School na warszawskim Mokotowie. W każdej pięciodniowej wizycie studyjnej wzięła udział 15-osobowa grupa studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej i 3 nauczycielki z Katedry Wczesnej Edukacji IWRCE. Studenci i nauczyciele poza obserwacją zajęć w klasach 1-3 uczestniczyli w życiu społecznym szkoły, m.in. w wyjściu do pracowni ceramiki i wycieczce na ranczo.

Nasz projekt zawiera również komponent badawczy. Przedmiotem badań uczyniłyśmt m.in. studenckie doświadczenia z uczestnictwa we wspólnocie nauczycieli szkolnych i akademickich, związane z zaproponowaną formą praktyk podczas wizyt studyjnych w Monnet International School i Autorskiej Szkole NAVIGO w Warszawie. Dzięki wywiadom fokusowym dowiedziałyśmy się np., co uczestnicy LSzP wynoszą dla siebie na przyszłość zawodową.

Jednym z punktów programu Latającej Szkoły Praktyk są warsztaty dla uczestników projektu, prowadzone przez innowacyjnych nauczycieli-praktyków na APS. Za nami szkolenie z Wiesławą Mitulską - do niedawna nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w SP w Słupi Wielkiej, terapeutką i trenerką, która prezentowała swój autorski program "Ruch, zabawa, nauka bez ocen, podręczników i ćwiczeń". Uczestniczkom warsztatu została przybliżona praca metodą projektu, myślenia wizualnego i innych strategii skutecznego uczenia się.

Badawczo-wdrożeniowy projekt LSzP zakłada również realizację akademickich szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w ich miejscu pracy. W ofercie LSzP  znalazło się kilka propozycji warsztatowych, wśród których grono pedagogiczne placówki dokonuje wyboru, kierując się własnymi potrzebami i dogłębną diagnozą środowiska zawodowego. W tej edycji projektu odbyły się 2 szkolenia: "Modele współpracy z rodzicami" w Monnet International School na warszawskim Mokotowie oraz "Gry planszowe w edukacji matematycznej" w autorskiej szkole Navigo w Starych Babicach.

Na XI TRANSDYSCYPLINARNYM SYMPOZJUM BADAŃ JAKOŚCIOWYCH w dn.19-21.06.2024. na UŁ zespół LSzP reprezentowały Marta Krasuska-Betiuk i Agnieszka Koterwas, które podzieliły się konceptualizacją badań w ramach projektu Latającej Szkoły Praktyk - wygłaszając referat pt. Konstruowanie wiedzy pedagogicznej w partnerstwie edukacyjnym pomiędzy szkołami i akademią.

W numerze 5\2024  miesięcznika pedagogicznego Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze znajdziemy szerszy opis projektu badawczo-wdrożeniowego pn. Latająca Szkoła Praktyk w Katedrze Wczesnej Edukacji IWRCE.

Zapraszamy do lektury: www.problemyopiekunczo-wychowaw.pl i do dołączenia do grona znajomych na profilu fb projektu: https://www.facebook.com/latajaca.szko.a.praktyk/

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 06-05-2021