Zapraszamy na czwarte seminarium organizowane przez URBAN LAB IFIS APS w ramach projektu NIE(PEŁNO)SPRAWNE MIASTA, które odbędzie się 26 kwietnia 2022 r. o godzinie 18:00 na platformie MS Teams.
Samochody są istotnym i widocznym elementem miejskiego krajobrazu. Są potrzebne jako środek transportu, lecz współcześnie obserwujemy też negatywne aspekty wzrastającej liczby pojazdów osobowych.Zajmują coraz więcej przestrzeni, zarówno jeśli chodzi o drogi (korki, poszerzanie jezdni), jak i miejsca do parkowania. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość życia w mieście. Tymczasem każdy element polityki miejskiej związany z ruchem samochodowym wywołuje burzliwe debaty i emocje.
Na piątym seminarium Urban Lab z serii „Nie(pełno)sprawne miasta” będziemy rozmawiać o obecności samochodów w przestrzeni miejskiej, próbując omówić to zagadnienie z różnych perspektyw.
Będziemy poszukiwać diagnozy stanu obecnego, rozmawiając o konsekwencjach niemalże podporządkowania przestrzeni w miastach samochodom, zwłaszcza o wpływie samochodów na relacje społeczne – na osiedlach, w dzielnicach czy w całym mieście.
Zastanowimy się także nad postawami mieszkańców wobec problemu, nad oporem w stosunku do zmian i sposobami na jego przełamywanie, przytaczając przykłady dobrych praktyk z różnych miast.
W dyskusji udział wezmą:
- Kuba Czajkowski – społecznik, przewodniczący komisji Infrastruktury i Transportu stow. Miasto Jest Nasze, współinicjator kampanii #ChodziOŻycie dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Jakub Dybalski - Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie
- Krzysztof Gubański - socjolog i badacz miasta, Współautor projektów eksperckich i konsultacyjnych z zakresu polityk miejskich. Członek i ekspert Stowarzyszenia Zielone Mazowsze w zakresie zrównoważonego transportu. Autor bloga „Jeden samochód mniej”
- Krzysztof Woźniak - zastępca Dyrektora Publicystyki Radia TOK FM. Dziennikarz zajmujący się tematem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz transportu. Prowadzący audycję Skołowani i Przewodnik Drogowy. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy we wtorek 26.04.2022 w godzinach 18-20 na debatę w formie zdalnej na MS Teams.
Organizatorem debaty jest UrbanLab Instytut Filozofii i Socjologii, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.