Rozpocznijmy nowy rok od przeczytania Żywej Książki

Aktualizacja: 16-06-2020

O tym projekcie mówi się, że najwięcej uczy nas o nas samych. Już 11 stycznia 2020 r. będziemy mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu szczególnym – pierwszy raz w naszej Akademii pojawi się Żywa Biblioteka. Zarezerwujmy więc sobie czas między godz. 10:00 a 15:00. Spotkajmy się z osobami, o których do tej pory tylko słyszeliśmy.

 

Każdy człowiek to opowieść, a może tyle opowieści, ilu narratorów. Niektóre opowieści nie mają szans wybrzmieć tak, jak na to zasługują. Być może sami należymy do takiej grupy... Są osoby, całe grupy społeczne, które zanim jeszcze poznamy, skłonni jesteśmy postrzegać przez pryzmat stereotypów. Co kryje się pod etykietą "gej", "moherowy beret", "bezdomny", "uchodźca", "muzułmanin", "niepełnosprawny", "więzień" ... KTO kryje się pod tymi etykietami? 

Żywa Biblioteka to projekt umożliwiający spotkanie twarzą w twarz z osobami, o których do tej pory tylko słyszeliśmy i o których - być może - mamy już wyrobione zdanie. Żywa Biblioteka to projekt, który pozwala sprawdzić, na ile jesteśmy otwarci na Innego/ Inną. Idea jest prosta – wypożyczamy Żywą Książkę, siadamy naprzeciwko i możemy słuchać, pytać, sprawdzać, czy nasze wyobrażenia przystają do rzeczywistości. To spotkanie ma dużą moc w przełamaniu stereotypów i uprzedzeń względem grupy, którą Żywa Książka reprezentuje. 

 

Żywe Książki

Żywymi Książkami są osoby, które doświadczają na co dzień dyskryminacji, wykluczenia z powodu uprzedzeń. Z tego powodu Żywe Książki stanowią wiarygodne źródło informacji. Od kogo dowiemy się więcej o doświadczeniu matki, której dziecko jest homoseksualne niż od niej samej? Od kogo dowiemy się więcej o doświadczeniu osoby chorującej na schizofrenię, jak nie od niej samej? Katalog Żywych Książek jest bogaty - możemy "wypożyczyć" np. „Matkę geja”, „Feministkę”, „Osobę transseksualną/Osobę transgenderowa”, „Żydówkę/Żyda”, „Osobę chorą na schizofrenię” (zobacz Katalog>). Rolą Żywej Książki nie jest promowanie swojego stylu życia czy światopoglądu, lecz umożliwienie poznania go u źródła.

 

 

 

 

Jak to się zaczęło? Metoda Żywej Książki

Projekt Żywych Bibliotek zawdzięczamy pomysłowi Duńczyków. Młodzi ludzie założyli w Kopenhadze stowarzyszenie przeciwko przemocy "Stop Volden". W 2000 roku zostali poproszeni o przygotowanie wydarzenia, które przyciągnąłby uczestników festiwalu muzycznego w Roskilde. "Wśród kilku pomysłów, które się pojawiły – padł ten, aby ludzie mogli się nawzajem wypożyczać i w ten sposób poznawać, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia. Pomysłodawcami metody Ż̇ywej Biblioteki byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Po zorganizowaniu Żywej Biblioteki na Festiwalu w Roskilde metoda została przekazana przez jej głównego inicjatora - Ronniego Abergela, do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy. W 2004 roku została uznana za ich oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i dzięki pierwszemu podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy rozprzestrzeniła się na kilkanaście, a potem kilkadziesiąt krajów na świecie"*. Metoda Żywej Książki rozprzestrzenia się po całym świecie i jest realizowana w ponad 70 krajach, a organizacją, którą czuwa nad Ż̇ywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization (Kopenhaga).

 

 

 

Żywa Biblioteka w APS

Na początku nowego roku pierwszy raz Żywa Biblioteka zorganizowana zostanie w naszej Akademii. Dzięki współpracy Fundacji RUBIN, Instytutu Pedagogiki APS, Samorządu Studentów APS oraz Biblioteki Głównej APS, 11 stycznia 2020 r. w godzinach 10:00-15:00 w Galerii APS (budynek C, parter) spotkamy się z Żywymi Książkami. Każdy z nas będzie mógł wypożyczyć wybrany przez siebie tytuł i... porozmawiać. Czytelniczki i Czytelników Żywej Biblioteki w świat Żywych Książek wprowadzą Bibliotekarki i Bibliotekarze - pomogą nam wybrać odpowiedni tytuł i wyjaśnią zasady funkcjonowania Żywej Biblioteki.

Patronat nad projektem objęła Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS.  

 

Informacje organizacyjne

  • Miejsce: Galeria APS (budynek C, parter)
  • Termin: 11.01.2020, godz. 10:00-15:00
  • Facebook: bieżące informacje (zobacz>)
  • OrganizatorzyFundacja RUBIN, Instytut Pedagogiki APS, Samorząd Studentów APS, Biblioteka Główna APS
  • PatronatProrektor ds. Kształcenia dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS 

 

 

 

 

 

 

 

 

 _ 

*Żywa Biblioteka Polska - http://zywabibliotekapolska.pl/zywa-biblioteka/historia/

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 17-12-2019