Szkoła Doktorska APS serdecznie zaprasza na wykład otwarty prof. dr. hab. Tomasza Szlendaka, dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład organizowany jest w ramach cyklu "Wykłady interaktywne z wybitnymi badaczami" i odbędzie się 20 lutego br. w godz. 10:00-12:00
Podstawą wykładu "Prowincjonalne i nieprowincjonalne praktyki kulturalne. Po 10 latach spędzonych w terenie" są wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat - od ogólnopolskich badań jakościowych kultury na „prowincji” po złożony sondaż na dziewięciotysięcznej próbie warszawiaków i warszawianek. Profesor Szlendak pokaże, że w (nie)praktykach kulturalnych Polek i Polaków można zobaczyć więcej niż tylko sposoby spędzania wolnego czasu czy zbiorowe gusta. Można zobaczyć w nich wskaźnik zjawisk takich jak bierność społeczna i polityczna, przemiany klasowe, transformacje w obszarze wartości, dystynkcje międzypokoleniowe oraz rekonstrukcje stylów życia i szerszych praktyk codzienności.
Prof. dr hab. Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się śledzeniem trendów. W polu jego zainteresowań naukowych znajdują się też psychologia ewolucyjna, socjoantropologia relacji płciowych i socjologia konsumpcji.
Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika ,,Polityka” w ramach pierwszej edycji akcji ,,Zostańcie z nami”. Pisze i komentuje dla czasopism popularnonaukowych i gazet (m.in. Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy Extra, Polityka). W latach 2014-2016 członek Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wcześniej ekspert Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych przy MNiSW ds. parametryzacji jednostek naukowych w zespole nauk humanistyczno-społecznych. W latach 2012-2013 pełnił funkcję członka Zespołu ds. Polityki Rodzinnej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Informacje organizacyjne
- Termin: 20.02.2020 r., godz. 10:00-12:00 (wykład i dyskusja; od godz. 12:00 do 13:00 spotkanie z doktorantkami i doktorantami)
- Miejsce: sala 1109, piętro I, bud. A Akademii Pedagogiki Specjalnej (ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa)
- Zapisy: Zapisy prowadzimy do 18.02 pod adresem szkoladoktorska@aps.edu.pl