Jaki jest wpływ religii na pamięć o traumatycznych doświadczeniach XX wieku? Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza na 8. edycję konferencji z cyklu „Genealogie Pamięci”, która odbędzie się w dniach 16-18 października w Warszawie. Program wydarzenia obejmuje wykłady, prezentacje, dyskusje panelowe i pokazy filmów, w tym także debatę z udziałem osób duchownych reprezentujących różne religie. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli m.in. Alexander Agadjanian, Irena Borowik i Geneviève Zubrzycki. |
W obrębie badań nad pamięcią niewiele uwagi poświęca się religii i jej wpływowi na pamięć kulturową i rodzinną oraz współczesną politykę. Tymczasem język religijny często wykorzystywany jest do opisywania traumatycznych doświadczeń różnych społeczności. Religijne interpretacje dwudziestowiecznych wydarzeń pojawiają się również w debatach politycznych, kształtując sposoby upamiętniania i publiczne postrzeganie przeszłości.
Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na zależności między religią a pamięcią. Przez trzy dni swoje refleksje i dokonania prezentować będą badacze z ponad 20 krajów. Oprócz paneli dyskusyjnych i pokazów filmów, w programie konferencji znalazły się także m.in. wykłady prof. Alexandra Agadjaniana, prof. Ireny Borowik i prof. Geneviève Zubrzycki, jak również debata w formie okrągłego stołu z udziałem reprezentantów różnych religii. Współorganizatorem tegorocznej konferencji jest Instytut Studiów Wschodnioeuropejskich Freie Universität w Berlinie.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację poprzez formularz: events.enrs.eu/gene2018
Wydarzenie w języku angielskim. Na język polski tłumaczona będzie wyłącznie dyskusja z udziałem osób duchownych reprezentujących różne religie 16 października o godz. 17:00.
Mimo, że badacze pamięci zwracają uwagę na wpływ religii na sytuację pamięci w Europie Środkowo-Wschodniej, to jednak zjawisko to nigdy nie było poddane szerszej refleksji. Istniejące badania koncentrują się raczej na reprezentacjach i znaczeniach projektów pamięci powstałych w obrębie pola władzy, literatury, filmu, ignorując wpływ projektów powstałych w ramach pola religii. Nasza konferencja ma na celu wypełnienie tej luki.
– dr Zuzanna Bogumił, koordynatorka programowa konferencji
W ramach naszej konferencji chcemy stworzyć przestrzeń dla dyskusji o tym, jak religia może być wykorzystywana do lepszego zrozumienia społecznych funkcji pamięci. Wybór tematów dobrze oddaje bliskie połączenie religii z pamięcią i upamiętnianiem, zarówno w przypadku grup religijnych, jak i świeckich.
–dr Yuliya Yurchuk, koordynatorka programowa konferencji
Konferencja “Genealogies of Memory: Memory and Religion. Central and Eastern Europe in a Global Perspective” || 16-18 października 2018 || Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (sala 316), ul. Dobra 56/66
Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Instytut Studiów Wschodnioeuropejskich Freie Universität
Partnerzy:
Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego,
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej,
Uniwersytet Södertörn