W roku 2021 obchodzimy 200-lecie urodzin Cypriana Norwida. Spotkanie, na które zaprasza nas kierująca Zakładem Wychowania Muzycznego i Literackiego w Instytucie Pedagogiki dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, prof. PUNO, APS, przybliża nam rękopisy Norwida, które stanowią szczególne działo sztuki ze względu na rolę, jaką odgrywają w nich kaligrafia i grafika.
Spotkanie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza miało miejsce w dniach Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Londynie pt. "Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin poety - emigranta". Konferencja odbyła się w ramach inauguracji Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii organizowanego przez Polski Uniwersytet na Obczyźnie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Londynie (PUNO).
- Przenosząc się myślą w wiek XIX, nie da się nie zauważyć, że gdyby Norwid się nie wydarzył, hierarchia zjawisk literackich wyglądałaby inaczej - pisali organizatorzy Konferencji w materiałach informacyjnych, które choć we fragmencie warto przytoczyć - Nic więc dziwnego, że pojawienie się osobowości artystycznej i moralnej tej miary wywołało naprzód konfuzję, potem poczucie niewygody – a dopiero później zachwyt. Dziś wiemy, że literatura polska – wcale nieuprzywilejowana i często zmarginalizowana – rozwija się dzięki podobnym darom.