Kiedy twój znajomy mówi „Co za wspaniała pogoda!” w zimny, deszczowy i wietrzny dzień, od razu rozpoznajesz, że użył ironii werbalnej, która jest również nazywana sarkazmem. Ludzie używają ironii werbalnej, aby przekazać swoje krytyczne nastawienie, dodając przy tym trochę humoru do rozmowy.
Ale w jaki sposób jesteśmy w stanie rozpoznać, kiedy podany komunikat różni się od zamierzonego znaczenia? A kiedy dzieci rozumieją, że ironia werbalna może być używana zarówno do krytykowania, jak i do przekazywania humoru?
W swojej prezentacji prof. Melanie Glenwright opisze swój program badawczy, którego celem jest odpowiedź na pytanie, jak rozwija się rozumienie ironii werbalnej. Omówi również, w jaki sposób słuchacze-dzieci mogą wykorzystywać wskazówki do ironii werbalnej, takie jak cechy osobowości mówiącego, intonacja mówiącego, wiedza mówiącego oraz strony obecne podczas ironicznej krytyki. Na koniec opisze swoje ostatnie badania mające na celu zbadanie, w jaki sposób kultura i języki używane w domu mogą wpływać na postrzeganie ironii werbalnej przez dorosłych.
Wykład odbędzie się w języku angielskim.Wykład możliwy dzięki finansowaniu NCN w ramach projektu nr 2021/41/B/HS2/01036 prowadzonego przez Natalię Banasik-Jemielniak
Organizatorzy:
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Language & Humour Lab