Wyjazd w ramach projektu EDUCATORE

Aktualizacja: 12-12-2022

W dniach 4-10 grudnia grupa studentek, studentów i wykładowczyń APS pod przewodnictwem p. Prorektor Anny Odrowąż-Coates odwiedziła Oradeę w Rumunii w ramach międzynarodowego projektu pt. „End of Disaster: Undoing Crisis. Active Tutors Open to Reflective Education – EDUCATORE”

Razem z grupą polską w projekcie biorą udział grupy z Chorwacji, Rumunii i Belgii. Było to już drugie spotkanie w tym samym gronie: w czerwcu 2022 te same zagraniczne zespoły odwiedziły Polskę i przez dwa tygodnie gościły na APS, uczestnicząc w licznych aktywnościach – warsztatach i międzynarodowej konferencji. 

Projekt EDUCATORE (erasmus-plus.ec.europa.eu), który jest dofinansowany ze środków unijnych poprzez Program Erasmus+, ma charakter szkoleniowy. W międzynarodowym gronie poszukujemy odpowiedzi na pytanie  dotyczące uwarunkowań psychofizycznego dobrostanu nauczycieli, przyszłych nauczycieli i pracowników socjalnych w dobie kryzysów oraz narzędzi służących podtrzymaniu dobrostanu i odporności, gdyż to właśnie w nich upatrujemy istotnego czynnika otoczenia trwale wspierającego dzieci i młodzież w procesie powrotu do normalności po izolacji podczas pandemii i innych traumach wynikłych z doświadczanych kryzysów.

W czerwcu, jednym z wniosków wynikających z obrad nad kondycją uczestników procesów edukacyjnych był temat doświadczenia pracy wolontariackiej jako drogi ku dobrostanowi. I właśnie tej formie aktywności została zadedykowana znaczna część szkoleniowo-treningowa w Oradei. Wspólna praca została zaplanowana na pięć dni: obrady rozpoczęło uroczyste powitanie przez władze Uniwersytetu w Oradei, które uświetnił występ chóru wydziału muzycznego. Trzy dni pracy w małych międzynarodowych zespołach wypełniły m.in. warsztaty dotyczące rozumienia przez uczestników i uczestniczki koncepcji dobrostanu, wolontariatu i  odpowiedzi na pytanie "How we survived and what we learnt for the future?" oraz praca koncepcyjna nad publikacjami naukowymi z wynikami naszych badań.  Dwa kolejne dni naszego pobytu wypełniła konferencja międzynarodowa pod tytułem „Education for Volunteering”, w której m.in. prof. Anna Odrowąż-Coates i dr Ewa Dąbrowa przedstawiły referat pt. „Response to crisis through volunteering activity. Case study of Maria Grzegorzewska University, through the eyes of the participants”, którego tematem było zaangażowanie społeczności APS na rzecz uchodźców z Ukrainy, wystąpienie przewodniczącej Koła Wolontariatu APS Pani Zuzanny Chałubińskiej i 10 studentów z programu tutorskiego APS, w tym w duecie z dr Magdą Lejzerowicz wystąpiła Aleksandra Sanecka. Referat prof. Anny Perkowskiej-Klejman i dr Moniki Czyżewskiej na temat działań wolontariackich podczas wojny w Ukrainie wywołał lawinę pytań i emocji. W czasie konferencji studenci APS w trakcie sesji plakatowej przedstawiali swoje liczne doświadczenia osobiste w roli wolontariuszy.

W Oradei zostaliśmy przyjęci z wielką gościnnością. Dziękujemy za to pani profesor Florice Ortan, dyrektorce Wydziału Studiów Edukacyjnych i Kształcenia Nauczycieli; i jej zespołowi, na czele z drem Julienem F. Kissem i drem Ciprianem Simutem, którzy zadbali o to, by nasze dyskusje, czasem burzliwe, a czasem pełne humoru, toczyły się w pięknych okolicznościach – zabytkowym muzeum i nowoczesnych salach uniwersyteckich. Wieczorami zwiedzaliśmy też miasto, podziwialiśmy odnowione secesyjne kamienice, doświadczaliśmy dobroczynnego wpływu rozmów prowadzonych bez pośpiechu… Oradea zostanie w naszej pamięci jako miasto pełne uroku i życzliwych ludzi. 

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 12-12-2022