Na posiedzenie przybyli przedstawiciele pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z piętnastu uniwersytetów w kraju. Posiedzenie otworzył dr hab. Jacek Gralewski, prof. APS, Prorektor ds. nauki APS.
Celem posiedzenia było przedyskutowanie planu działań ZEE w kadencji 2024-2027 oraz odniesienie się do pilnych zadań, wynikających z funkcji eksperckich wspomnianego gremium.
Ważną część naukową dyskusji na temat wdrożenia początkujących nauczycieli do pracy w zawodzie poprzedziły dwa wystąpienia pt.:
- Młodzi nauczyciele odchodzą ze szkoły – przyczyny, uwarunkowania i kierunki zmian. Wystąpienie dr hab. Małgorzaty Żytko, prof. UW.
- Model mentoringu dla początkujących nauczycieli – projekt Digital TA. Wystąpienie dr hab. Agnieszki Szplit, prof. UJK, członkini SEE.
Łączyła je problematyka kształcenia do zawodu nauczyciela, wdrożenia początkujących nauczycieli do pracy i budowania ich dobrostanu zawodowego oraz zapobiegania odchodzeniu z zawodu. Obydwie prelegentki odwoływały się do realizowanych projektów międzynarodowych w ramach programu Erasmus +.
W dyskusji odnoszono się z troską do potrzeb nauczycieli dziecka, deprecjacji zawodu nauczyciela oraz trudności utrzymania młodych osób w placówkach oświatowych. Wstępnie ustalono potrzebę empirycznego rozpoznania przez zespoły badawcze SEE i ZEE etapu przejścia i adaptacji do zawodu absolwentów kierunku „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”.
Kolejnym ważnym elementem posiedzenia było wystąpienie dr Ewy Lewandowskiej i dr Adaminy Korwin-Szymanowskiej: ATTUNE, czyli jak aktywować społeczność uczelnianą na rzecz zielonej transformacji Uniwersytetu.
Pokazywało ono w jaki sposób można podnosić świadomość, kształtować postawy oraz podejmować działania na rzecz środowiska. Szczególnie ważna jest możliwości wpływu na środowisko kampusu akademickiego: od diagnozy do podjęcia realnego działania zmieniającego kampus.
Wystąpienie wzbudziło zainteresowanie środowisk akademickich w jaki sposób implementować projekt na innych kampusach.
Ostatnim punktem posiedzenia było zaproszenie całej społeczności do udziału w konferencjach międzynarodowych przez Członkinie SEE:
- prof. Urszula Szuścik: Edukacja małego dziecka. Potencjał edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w kontekście współczesnego świata: doświadczenia i perspektywy, 7-8 listopada 2024 roku (Cieszyn-Ustroń);
- dr hab. Kinga Kuszak, prof. UAM: Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w zmieniającym się świecie. Wyzwania dla edukacji, 27-28 marca 2025 r. (UAM w Poznaniu)
- dr hab. Agnieszka Szplit, prof. UJK: Identyfikowanie i zaspokajanie potrzeb zawodowych nauczycieli, 22-23 maja 2025 roku (UJK w Kielcach).
prof. Józefa Bałachowicz
Przewodnicząca Sekcji Edukacji Elementarnej KNP PAN