Śródmiejski Alians Przeciw Depresji powstał, aby uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych lub doświadczających depresji oraz pomagać w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Wydarzenia Alinasu zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Czwartkowe wydarzenie, które inaugurowało oficjalnie działania Aliansu odbyło się w Faktycznym Domu Kultury i było okazją do spotkania osób z różnych środowisk zainteresowanych połączeniem sił na rzecz zdrowia psychicznego.
- Wysiłki […] aby zmniejszyć liczbę osób, które giną w wypadkach samochodowych, powodują, że w Warszawie liczba pieszych, którzy giną na drogach, spadła do 25-27 w skali roku. Natomiast prawie bez echa pozostaje to, że kilkaset osób odbiera sobie życie – mówił Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.
Wagę problemu podkreślał dr Piotr Toczyski, kierownik Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej:
- Depresja to poważna, czasem wręcz śmiertelna choroba, której co roku doświadcza około 40 mln Europejczyków. Część z nich miewa myśli samobójcze. W Unii Europejskiej w ich efekcie umiera co roku około 48.000 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w wypadkach samochodowych. Ponad połowa z tych osób cierpiała na depresję.
Połączyć siły, skutecznie informować
Spotkanie rozpoczęło się warsztatem „Jak uwrażliwiać ważne grupy lokalne na doświadczenie osób w depresji”, po którym odbyły się otwarte dla publiczności dyskusje:
- „Instytucjonalna perspektywa przeciwdziałania depresji – potrzeby i wsparcie dla osób chorych chorujących na depresję oraz wyzwania” (z udziałem Aleksandra Ferensa, Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Elizy Szklarczyk-Amati, Analityczki z Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Magdaleny Sławińska, Koordynatorki Działu Pomocy Specjalistycznej w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście) oraz
- „Jak mądrze wspierać osoby chorujące na depresję?” (z udziałem specjalistów - dr Marleny Sokół-Szawłowskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii i dr Pawła Trzcińskiego ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży).
Mówiono o konieczności bliskiej współpracy w ramach dzielnicy oraz o potrzebie skutecznego dystrybuowania informacji o dostępnej pomocy. Nie wszyscy mieszkańcy Śródmieścia wiedzą np., że w centrum Warszawy działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży mające swoją infolinię - 22 592 98 98, które służy kompleksową pomocą młodym mieszkańcom dzielnicy już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że dzieje się coś niepokojącego.
Najbliższe wydarzenie organizowane przez Alians - 7. kwietnia, w Światowym Dniu Zdrowia
Śródmiejski Alians Przeciw Depresji w Warszawie organizuje już kolejne spotkanie. Tym razem pt. „Dlaczego i jak warto dbać o zdrowie psychiczne”. Spotkanie odbędzie się7 kwietnia o godzinie 15:45 w Faktycznym Domu Kultury (FDK) przy ul. Gałczyńskiego 12. Wydarzenie będzie transmitowane online na profilu FDK na Facebook. Zapraszamy.
Dowiedz się więcej:
- Notatka prasowa ze spotkania 31 marca 2022 r. (PDF 186 KB)
- Strona Aliansu Przeciw Depresji
- Spotkanie w Światowym Dniu Zdrowia 7 kwietnia 2022 r.
- Zapis video z dyskusji otwarcia dostępny na profilu Faktycznego Domu Kultury w mediach społecznościowych: część 1, część 2
Depresja to choroba. Depresja może dotknąć każdego. Depresję można leczyć.