Faza ustna połykania u dzieci w wieku przedszkolnym – perspektywa logopedyczna

Aktualizacja: 21-03-2022

Ważne źródło wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych informacji przeznaczone dla specjalistów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym, w szczególności dla logopedów, ortodontów, fizjoterapeutów.

Zapraszamy do lektury publikacji logopedycznej autorstwa dr Izabeli Więcek-Poborczyk, dr Doroty Lipiec oraz mgr Agaty Mężyk poświęconej opisowi przebiegu fazy ustnej połykania u dzieci jako jednej z czynności prymarnych (czynności fizjologicznych w obrębie narządu żucia), poprzedzających kształtowanie się artykulacji.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa APS.

 

Fragmenty recenzji

Dr hab. Aneta Domagała, prof. UMCS: "Monografia odznacza się wysokimi walorami naukowymi oraz edukacyjnymi. Podejmując problematykę połykania i jego dysfunkcji, z uwzględnieniem związków z oddychaniem i artykulacją, Autorki wyłoniły szereg kwestii diagnostyczno-terapeutycznych o znaczeniu podstawowym dla teorii i praktyki logopedycznej. Prezentowane w monografii treści zainteresują zarówno pracowników nauki, badaczy specjalizujących się w patologii mowy, jak i logopedów-praktyków (także innych specjalistów zajmujących się oceną i wspieraniem rozwoju dziecka)".

Dr Danuta Emiluta-Rozya: "Przygotowany przez autorki tekst ma charakter naukowy i na pewno znajdzie zastosowanie w dydaktyce na studiach logopedycznych. Treści zawarte w książce powinny być wykorzystywane przez logopedów praktyków i współpracujących z nimi pedagogów oraz mogą zainteresować rodziców dzieci (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) z wadami wymowy. […] Przygotowana publikacja dostarcza wiedzy o czynnościach prymarnych, głównie fazie ustnej połykania. Czytelnik znajdzie w monografii wyjaśnienia potrzeby diagnozowania logopedycznego czynności prymarnych, ponieważ od ich przebiegu/rozwoju na danym etapie życia dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zależy w znacznym stopniu dalszy rozwój artykulacji. Treści zawarte w książce z całą pewnością można zaliczyć do kręgu bardzo ważnych zagadnień profilaktyki logopedycznej. […] Publikacja wnosi nowe treści w zagadnienie normy i dysfunkcji fazy ustnej połykania oraz powinna być wykorzystywana w praktyce logopedycznej”.

 

Okładka publikacji Faza ustna połykania u dzieci w wieku przedszkolnym - perspektywa logopedyczna

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 21-03-2022