Dr Ewa Odachowska-Rogalska i dr hab. Paweł Bronowski, prof. APS w Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego RPO

Aktualizacja: 30-03-2022

Serdecznie gratulujemy naszym naukowcom z Instytutu Psychologii wyboru do Komisji Ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich.

Celem Komisji Eksperckich Rzecznika Praw Obywatelskich jest wspieranie RPO w realizacji ustawowych zadań rzecznika, a w szczególności w zakresie: monitoringu ochrony wolności i praw człowieka i obywatela w procesie stosowania prawa. 

W skład Komisji Eksperckich RPO wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki oraz organizacji społecznych zajmujących się problematyką ochrony praw osób starszych, osób z niepełnosprawnościami oraz cudzoziemców przebywających w Polsce. Członkowie Komisji reprezentują Rzecznika Praw Obywatelskich podczas debat, konferencji, spotkań. 

Prace Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego RPO, do której należy aż dwoje naukowców z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej możemy śledzić na stronie rzecznika

Gratulujemy dr Ewie Odachowskiej-Rogalskiej i dr. hab. Pawłowi Bronowskiemu, prof. APS.



Eksperci z APS w Komisji Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Dr Ewa Odachowska-Rogalska - doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, magister psychologii i pedagogiki, psychotraumatolog. Na co dzień pracuje w Instytucie Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, gdzie kieruje Zakładem Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży.

Wykładowca w Uniwersytecie SWPS (psychotraumatologia, interwencja kryzysowa) oraz specjalista w Zakładzie Psychologii Transportu i Fizjologii Instytutu Transportu Samochodowego. Autorka licznych publikacji naukowych dotyczących psychologii ryzyka, traumy, poradników radzenia sobie z kryzysem, przemocą i wielu innych. Członek European Society for Traumatic Stress Studies i Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologicznego, Towarzystwa EMDR i PTBST. Ukończyła specjalistyczne szkolenie w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej (TF-CBT) metodą Przedłużonej Ekspozycji (PE) w leczeniu PTSD (Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania UW), Kurs Terapii poznawczo – behawioralnej dzieci i młodzieży w Centrum CBT, Kurs Terapii zaburzeń behawioralnych w Instytucie Psychologii Zdrowia oraz wiele szkoleń specjalistycznych w obszarze pracy z zaburzeniami po stresie traumatycznym (m.in. terapia eklektyczna - BEPP, EMDR I i II stopień). Posiada uprawnienia do pracy metodą EEG Biofeedback.

Zainteresowania naukowe oscylują wokół psychologii traumy, narratyzowania doświadczeń traumatycznych i egzystencjalizmu. Zainteresowania naukowo-praktyczne skupiają się w obszarze psychotraumatologii, interwencji w kryzysie, terapii traumy dzieci i młodzieży oraz psychologii transportu. W pracy terapeutycznej zajmuje się skutkami traum wczesnodziecięcych w życiu dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dr hab. Paweł Bronowski, prof. APS - psycholog kliniczny, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej.  Autor publikacji dotyczących schizofrenii i metod pomocy osobom chorującym psychicznie. Współtwórca i wieloletni koordynator kompleksowego programu wsparcia społecznego dla osób chorujących w Warszawie.

Członek  Komisji Ekspertów do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.  Przewodniczący Rady Merytorycznej Porozumienia na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie skupiającego osoby chorujące, ich rodziny oraz profesjonalistów z programów środowiskowych. Od kilku lat zaangażowany we wspieranie ruchu samopomocowego osób chorujących psychicznie.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 29-03-2022