OPIS I CEL NAUKOWY KONFERENCJI
Media cyfrowe intensywnie kształtują dzisiejsze światy życia i dynamikę zmian społecznych oraz kulturowych. Technologia medialna wchodzi w interakcje z jednostkami i ich potrzebami, a także ze społeczeństwami i kulturowymi zjawiskami / praktykami. Wpływa ona nie tylko na naszą teraźniejszość, ale proces cyfryzacji w coraz większym stopniu determinuje również naszą przyszłość.
Współczesne społeczeństwa coraz częściej mają do czynienia z postcyfrowym efektem: Co nastąpi po postępie cyfryzacji? Jak dokładnie można zrozumieć świat postcyfrowy? Niektórzy naukowcy sugerują, że postcyfrowy świat należy rozumieć jako postrewolucyjny stan fazy cyfryzacji oraz jako wzrastające współistnienie analogowych i cyfrowych technologii medialnych.
Tegoroczna konferencja koncentruje się na tej dynamice rozwoju mediów cyfrowych i różnych konsekwencjach tego rozwoju. Media cyfrowe są rozumiane w ogólności jako systemy socjotechniczne, które pozostają bezpośrednio związane z kulturowymi, etycznymi i edukacyjnymi aspektami życia społecznego.
Celem naukowym międzynarodowej corocznej konferencji CultMedia jest uchwycenie tych wzajemnych związków i wpływów w kontekście przyszłych perspektyw i przeanalizowanie ich z punktu widzenia różnych dyscyplin. Rozwój mediów cyfrowych wymaga badania pod kątem ich konwergencji, środowisk występowania i scenariuszy rozwoju w wyniku osiągnięcia swoistego nasycenia jako rezultatu procesów cyfryzacji.
W ramach konferencji CultMedia odbędzie się także XIV Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu “Człowiek i świat – wymiary odpowiedzialności”.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Termin: 11-14 września 2022 r.
Miejsce wydarzenie: Sala Senatu, budynek C
Organizator: Katedra Filozofii Moralności i Etyki Globalnej Instytutu Filozofii i Socjologii