Brikolaż i krytyczne badania edukacyjne. O roli badacza, pozornym komforcie i naiwnej krytyce

Aktualizacja: 27-09-2021

Dr hab. Paweł Rudnicki, prof. DSW poprowadzi ogólnodostępny wykład w Szkole Doktorskiej APS. Zapraszamy 26 czerwca br. o godz. 10:00.

Podczas wykładu dr hab. Paweł Rudnicki, prof. DSW we Wrocławiu poruszy problematykę brikolażu i krytycznych badań edukacyjnych. Opowie o roli badacza, pozornym komforcie i naiwnej krytyce.

Profesor o swoim wykładzie:

Jakiś czas temu, ja-badacz, poczułem że potrzebuję więcej przestrzeni i możliwości do ekspresji, wymiany poglądów oraz mówienia (jeszcze bardziej) w swoim imieniu. Poszerzając metodologiczne perspektywy badań własnych natrafiłem na dyskusję J. Kincheloe i P. McLarena dotyczącą brikolażu i wpadłem na całego…

Brikolaż pozwala badaczowi na „bycie bardziej” w swoich przedsięwzięciach naukowych, oddaje mu głos, pozwala na zaangażowanie, wyzwala od neutralności. Jednak sporo wymaga: szczególnego bezpieczeństwa obranych procedur badawczych, ścisłej dyscypliny w realizacji badań oraz na etapie analizy danych. A także gotowości do obrony swojej pozycji badawczej, brikolaż nie jest bowiem podejściem powszechnie (u)znanym.

Realizując krytyczne badania edukacyjne muszę mieć możliwości przedstawienia swojej perspektywy, zabrania głosu zaangażowanego, występowania jako badacz-interwent, a w końcu obywatel.

Jak brikolaż zmienił moją pracę badawczą? Jakiej krytyki doświadczyłem jako brikoler? Jakiego (dys)komfortu zaznałem po obraniu, tego podejścia badawczego i roli badacza? O tym, i innych sprawach związanych z brikolażem, opowiem na wykładzie oraz warsztatach dla doktorantek i doktorantów Szkoły Doktorskiej APS.

Zapraszamy w imieniu Szkoły Doktorskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej wszystkie zainteresowane tematyką osoby na wykład otwarty w dniu 26 czerwca 2021 r. w godzinach 10:00-11:30 oraz na warsztaty dla doktorantów w godz. 11:40-12:25. 

Informacje organizacyjne:

  • Termin: 26 czerwca 2021 r. w godzinach 10:00-11:30 wykład i dyskusja (część otwarta),
    w godzinach 11:40-12:25 warsztaty dla doktorantów (część zamknięta)
  • Miejsce: platforma MS Teams
  • Zapisy do 22.06.2021, pobierz link >>
Paweł Rudnicki – dr hab., pedagog, politolog, profesor na Wydziale Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej; wiceprzewodniczący Rady Akademickiej DSW oraz dyrektor Szkoły Doktorskiej DSW. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku pedagogika. Naukowo zajmuje się pedagogiką krytyczną, edukacją alternatywną oraz edukacyjnymi wymiarami działań organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tematyką m.in. edukacji globalnej, edukacji antydyskryminacyjnej oraz praw człowieka. Autor monografii: Oblicza buntu w biografiach kontestatorów… (2009), Pedagogie małych działań. Krytyczne studium alternatyw edukacyjnych (2016), współautor (wspólnie z M. Pogorzelską) Przecież jesteśmy! Homofobiczna przemoc w polskich szkołach – narracje gejów i lesbijek (2020).

 Wykład Otwarty 23 czerwca 2021 r. Brikolaż i krytyczne badania edukacyjne

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 17-06-2021