Szkoła Doktorska APS zaprasza 26 kwietnia br. o godz. 11:00 na wykład o motywacji w zaangażowania zbiorowe oraz psychologicznych konsekwencjach aktywizmu.
W ostatnich dwóch dekadach zdecydowanie rośnie liczba badań nad motywacją do angażowania się w działania zbiorowe oraz nad psychologicznymi konsekwencjami aktywizmu. W Polsce, w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła liczba demonstracji i protestów, coraz więcej ludzi angażuje się w działania zbiorowe. Dr hab. Tomasz Besta, prof. UG podczas wykładu otwartego opowie o wybranych badaniach nad angażowaniem się w działania zbiorowe - zarówno te, mające na celu zmianę społeczną, jak i te, dążące do zachowania status quo. Zaprezentuje najważniejsze czynniki związane z chęcią działania dla dobra wspólnego oraz przeszkody utrudniające to zaangażowanie. Poruszone zostaną również kwestie badań nad aktywizmem środowiskowym i spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Jakie wnioski możemy wyciągnąć z badań nad kształtowaniem postaw i zachowań pro-środowiskowych?
- Czy możemy badać skuteczność protestów?
- Czy drobne interwencje w obszarze zachowań prośrodowiskowych mogą być kontrproduktywne?
Na wykład zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematem.
Podczas warsztatów adresowanych do doktorantów i doktorantek Profesor przedstawi natomiast zaplecze własnych badań nad działaniami zbiorowymi. Opisze trudności badań terenowych oraz własne doświadczenie z projektami interdyscyplinarnymi (i z wyzwaniami jaki one niosą). Bazując na sowich doświadczeniach jako kierownik projektów NCN (Sonata i Sonata Bis) oraz główny wykonawca dużych projektów międzykulturowych, opowie on, w jaki sposób dobierać narzędzia badawcze i budować zespoły naukowe, tak aby móc skutecznie realizować projekty międzynarodowe.
Biogram
Dr hab. Tomasz Besta, profesor UG, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest kierownikiem Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych. Interesuje się̨ analizą relacji międzygrupowych, działań zbiorowych, dynamiką grup oraz motywacją do angażowania się i popierania działań przemocowych. Prowadził badania między innymi wśród osób uczestniczących w Marszach Równości, Czarnych Protestach, Światowych Dniach Młodzieży, strajku nauczycieli, a także wśród wolontariuszy WOŚP i kibiców piłkarskich. Bada także zniekształcenia poznawcze wpływające na odbiór i ocenę zjawisk społecznych oraz to, w jaki sposób charakterystyki miejsca zamieszkania związane są z jakością życia. Prowadzi warsztaty i wykłady popularyzujące naukę.
Współautor książki “Między Grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią” oraz „Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu”. Współautor ponad 50 publikacji naukowych m.in. w takich czasopismach, jak Psychological Science, Journal of Personality and Social Psychology, Journal of Cross-Cultural Psychology, czy Personality and Individual Differences. Kierownik i wykonawca projektów naukowych finansowanych z Narodowego Centrum Nauki, Grantów Norweskich i the Jean Monnet Programme Komisji Europejskiej.