Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020
Język publikacji: polski
Liczba stron: 216
Typ publikacji: praca naukowa
Informacje o książce:
Przedstawiona do recenzji monografia zbiorowa to współpraca autorów, których wspólnym mianownikiem uczyniono problematykę niepełnosprawności intelektualnej. Autorzy koncentrują się na różnych obszarach problemowych związanych z głównym zagadnieniem. Mamy tu zarówno materiały poświęcone diagnozie niepełnosprawności intelektualne, jak i problematyce rodziny z osobą z niepełnosprawnością; jest obszar poświęcony osobie dorosłej z niepełnosprawnością, a także starości i starzenia się osoby z niepełnosprawnością intelektualną, czy wreszcie takie zagadnienie, jak godność osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
prof. dr hab. Iwona Chrzanowska
Recenzowana monografia to ważny, aktualny i potrzebny zbiór informacji o zjawisku niepełnosprawności intelektualnej (NI). Układ treści jest spójny i pozwala czytelnikowi z jednej strony szybko odnaleźć informacje najbardziej mu w danej chwili potrzebne, a z drugiej strony prowadzi go stopniowo do zgłębiania tematyki.
dr hab. Wojciech Otrębski, prof. KUL
Zagadnienia poruszone w publikacji należy uznać za bardzo cenne, szczególnie gdy uświadomimy sobie problemy dzisiejszej rzeczywistości społecznej i ekonomicznej, w której muszą odnaleźć swoje miejsce osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dla których proces ten jest o wiele trudniejszy. Kompleksowe i zróżnicowane formy wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną organizowane w środowisku rodzinnym i instytucjonalnym wymagają uwzględnienia aktualnie eksponowanych zasad związanych z ideami normalizacji, podmiotowości i integracji. Efektywność tych działań może determinować jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną.
dr hab. Bernadeta Szczupał, prof. APS