Opis:
Robert Pawlak – absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, od 2004 r. adiunkt w Zakładzie Socjologii Zmiany Społecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W latach 2000–2003 kierownik projektów badawczych i konsultant w instytutach badawczych, a następnie (do 2006 r.) główny specjalista w MEN, w Departamencie Strategii Edukacyjnej i Funduszy strukturalnych, gdzie odpowiadał za współpracę z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w dziedzinie edukacji. Jest autorem publikacji pt. Reforma oświaty po polsku, czyli o tym jak rząd posyła sześciolatki do szkół (2011) oraz wielu artykułów naukowych zamieszczonych m.in. w: „Kulturze i Edukacji”, „Kwartalniku Pedagogicznym”, „Polityce Społecznej”, „Studiach Europejskich”.
Praca Roberta Pawlaka omawia ważną w polityce edukacyjnej sprawę: przedstawia koncepcję bonu edukacyjnego i rozmaite jej realizacje w różnych krajach. W gruncie rzeczy jest ona dobrą ilustracją, dobrym studium przypadku tego, jak często staje się polityka […] Książka jest dobrze obmyślana i napisana. Przynosi wiele wiedzy i potrzebnego tła i kontekstu, które należy znać, jeśli chce się rozumieć tworzenie i oddziaływanie polityki. Zawiera dużo dobrze ułożonej wiedzy na temat bonu i wielu innych problemów polityki oświatowej.
Z recenzji dr hab. prof. UW Ireneusza Białeckiego
Książka ma przemyślaną strukturę, składa się z dziewięciu rozdziałów i licznych podrozdziałów, dzięki czemu Czytelnik ma od razu w spisie treści przejrzystą mapę omawianej problematyki […] Jest ona osadzona w dobrze uzasadnionych ramach teoretycznych. Część empiryczna zaś świadczy o dojrzałości badawczej autora i jego rzetelności naukowej.
Z recenzji dr hab. prof. APS Janusza Gęsickiego