Opis:
Publikacja jest wartościowa nie tylko z teoretycznego, poznawczego, lecz także z praktycznego punktu widzenia. Uzupełnia i aktualizuje współczesną wiedzę na temat niepełnosprawności wzrokowej, pokazuje nowe – dyktowane rozwojem wiedzy o człowieku, nauce, technice, współczesnej cywilizacji – obszary jej działalności naukowej i wyzwań o charakterze utylitarnym. Wskazuje możliwości aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością wzrokową, przełamywania barier pomiędzy światem ludzi widzących oraz ludzi doświadczających konsekwencji niewidzenia lub poważnych ograniczeń w tym zakresie. Wypełnia istniejącą lukę w obszarze naukowo-praktycznej refleksji nad problematyka stanowiącą przedmiot i podmiot zainteresowań polskiej tyflopedagogiki. Sądzę, że z uwagi na walory informacyjne opracowanie znajdzie znaczne grono czytelników, zainteresowanych przedstawionymi w nim poglądami, przemyśleniami, rozwiązaniami kierowanymi do środowisk, którym los osób z niepełnosprawnością wzrokową nie jest obcy i poważnie leży na sercu.
Z recenzji wydawniczej
prof. dr hab. Marzenny Zaorskiej
Publikacja zawiera tematy o różnorodnej tematyce. Część z nich ma charakter badawczy, kilka to rozważania teoretyczne, w niektórych poruszono praktyczne problemy w rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących. […]
Książka pod redakcją Małgorzaty Paplińskiej i Małgorzaty Walkiewicz-Krutak jest kolejną ważną pracą przygotowaną przez ten zespół. Porusza ona istotne problemy koncentrujące się wokół spraw rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku. Uzupełnia wiedzę tyflologiczną o nowe zagadnienia.
Z recenzji wydawniczej
dr hab. prof. SGGW Ewy Skrzetuskiej