Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020
Język publikacji: polski
Liczba stron: 378
Typ publikacji: praca naukowa
„SZKOŁY WALDORFSKIE W POLSCE konteksty, źródła, współczesność” autorstwa dr Magdaleny Ostolskiej z Zakładu Wychowania Literackiego i Muzycznego w IP APS wydana przez Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, to publikacja która ukazuje czas powstania szkół waldorfskich (zwanych również steinerowskimi), ich rozwój w świecie i w Polsce, a także wyjaśnia podstawę filozoficzną, która ukształtowała metodykę pracy i niezmienną od ponad stu lat, charakterystykę tych placówek. Szczególnie akcentuje się w nich misję wychowawczą szkoły, stąd właśnie efektywność wysiłków wychowawczych, stała się przedmiotem dociekań badawczych autorki.
Monografia skierowana jest do czytelników zainteresowanych pedagogiką alternatywną, do rodziców, którzy poszukują odpowiedniej szkoły dla swoich dzieci, a także do nauczycieli rozpatrujących możliwość podjęcia pracy w tego typu placówce.
"Autorka rozprawy nie musi pytać o sens pedagogiki waldorfskiej, gdyż ta ma za sobą kilka tysięcy przedszkoli i szkół na świecie, które rozwijają się od prawie stu lat na różnych kontynentach. Dokonuje jednak aktualnego odczytania treści, zasad organizacyjnych i pedagogicznych pedagogiki steinerowskiej, która w naszym kraju wciąż nie znajduje znaczącej akceptacji, a nawet przyzwolenia na jej instytucjonalny rozwój. Magdalena Ostolska opisuje i wyjaśnia historyczny kontekst, genezę i źródła po-wstawania szkół waldorfskich wraz z ich prawidłowościami w zakresie kształcenia i samowychowania dzieci. Sens myśli Rudolfa Steinera staje się dzięki temu bardziej zrozumiały, ukierunkowując czytelnika na znaczenie jego pedagogii oraz uwarunkowań jakże głęboko odmiennej koncepcji kształcenia młodych pokoleń. […]Rozprawa Magdaleny Ostolskiej została napisana na podstawie bardzo bogatych zasobów literatury naukowej, jak i własnych badań empirycznych. Autorka z dystansem naukowym, a nie apologetyczną postawą podchodzi do funkcjonowania szkół steinerowskich w kraju i na świecie. Pokazuje nam argumenty za, jak i przeciw, żeby zainteresowani nie byli niejako prowadzeni przez nią ku jedynie słusznej recepcji tej pedagogiki. Ogromną zaletą tej książki jest bezpośredni wgląd badaczki w środowisko szkół waldorfskich w Polsce na tyle, na ile było to w ogóle możliwe. Brakuje nam tego typu analiz szkół alternatywnych w Polsce".
prof. dr hab. Bogusława Śliwerskiego, dr h.c. multiSzkoły