Uwarunkowania poczucia własnej godności osób pozbawionych wolności

Agnieszka Lewicka-Zelent, Ewa Grudziewska

Opis:

Wydanie: 1

Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020

Język publikacji: polski

Liczba stron: 174

Typ publikacji: praca naukowa

Informacje o książce:

[…] przedłożona do recenzji propozycja publikacji wpisuje się i jednocześnie wypełnia lukę dotyczącą wiedzy/niewiedzy na temat czynników i zarazem skutków dehumanizacji relacji wychowawczej w warunkach izolacji więziennej. Jednocześnie można ją wpisać także w nurt pozytywnego (humanistycznego) myślenia o resocjalizacji (resocjalizacja pozytywna, kreatywna, twórcza, wykorzystująca potencjały), którego idee (pomimo teoretycznych wskazań i uzasadnień) wciąż są trudne realizacyjnie. Dzieje się tak między innymi z powodu braku świadomości i wiedzy odnośnie do czynników warunkujących efektywność resocjalizacji, szczególnie w zakresie wykorzystywania potencjałów jednostki, także niedostosowanej społecznie, traktowanej jako społecznie „szkodliwa”. Niemały ma w tym udział także deficyt wykorzystywania potencjału relacji wychowawczej, ważnej w pozytywnym podejściu do człowieka, jego wychowania i resocjalizacji, czyli procesu zmiany. Właśnie w podjętej przez Autorki problematyce, upatruję główną (choć nie jedyną) wartość opracowania.

[…] Szczególną wartość publikacji upatruję w kształtowaniu świadomości teoretycznej i metodycznej oraz w popularyzowaniu (choć nie bezpośrednio) podejścia pozytywnego (humanistycznego) do myślenia o procesie resocjalizacji, jego uwarunkowaniach oraz potencjalnych konsekwencjach respektowania vs. nierespektowania prawa do poszanowania godności osoby ludzkiej, niezależnie od jej specyficznej sytuacji życiowej.

Z recenzji wydawniczej

dr hab. Ewy Wysockiej, prof. UŚ

Słowa kluczowe: resocjalizacja, relacje wychowawcze w warunkach izolacji więziennej, prawa do poszanowania godności osoby ludzkiej

Spis treści

 

Cena:

29,00

Rok wydania:

2020

Strony:

174

ISBN:

978-83-66010-44-4