Opis:
Dr Ewa Grudziewska – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Przez prawie dziesięć lat pełniła funkcję społecznego kuratora sądowego, wykonując orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Autorka licznych publikacji naukowych poruszających problematykę kompetencji społecznych i zasobów osobistych osób wykonujących zawody z misją społeczną i przedstawicieli grup dyspozycyjnych społeczeństwa oraz zastosowania socjoterapii w pracy z dziećmi i młodzieżą. Kierownik studiów podyplomowych Socjoterapia i Mediacja sądowa i pozasądowa w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Recenzowana monografia stanowi studium nieopracowanego dotąd całościowo zagadnienia satysfakcji z pracy i znaczenia zasobów osobistych w pracy kuratorów sądowych. […] wyniki badań mogą być przydatne w tworzeniu programów profilaktycznych czy też interwencyjnych z podnoszeniem kwalifikacji i kompetencji zawodowych włącznie. Walorami pracy jest jej interdyscyplinarność analiz, bowiem wyniki badań lokują się w polu badań pedagogiki, pedagogiki resocjalizacyjnej, penitencjarnej, polityki społecznej, socjologii, psychologii, pracy socjalnej, teorii zarządzania i prawa.
Z recenzji
prof. zw. dr hab. Krystyny Marzec-Holki
Podjęta tematyka badań jest nie tylko interesująca, ale jakże potrzebna, gdyż może przełożyć się na praktyczne wykorzystanie, np. podjęcia wielu działań naprawczych w tej szczególnej grupie zawodowej, jaką są kuratorzy sądowi. Ponadto wyniki badań mogą stanowić przyczynek do dyskusji w ramach zarówno psychologii, jak i socjologii zawodów. […] Wzbogaca ona wiedzę i wypełnia brakujące ogniowo w tak ważnym i potrzebnym zawodzie kuratora sądowego. Wyniki badań mogą posłużyć do licznych analiz zarówno teoretyków, jak i praktyków, ale także stanowić będą cenny materiał badawczy dla wykładowców i studentów.
Z recenzji
Dr hab., prof. nadzw. UP Teresy Zbyrad