Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2025
Język publikacji: polski
Liczba stron: 190
Typ publikacji: praca naukowa
„Monografia (…) akcentuje dwie istotne wartości, na których zbudowana jest pomoc psychologiczna oferowana dzieciom i młodzieży. Pierwsza z nich to odpowiedzialność. Monografii towarzyszy apel adresowany do grona specjalistów o posługiwanie się najlepszymi dostępnymi metodami pracy psychologicznej. Tu wyniki badań naukowych powinny być arbitrem rozstrzygającym o wartości danej metody. (…) Ten ideał trudno jest jednak osiągnąć i wobec braku przekonujących dowodów skuteczności, niekiedy arbitrem są pozytywne opinie praktyków i specjalistów. Monografia daje „zielone światło” dla tych dwóch przenikających się nurtów odpowiedzialnej pomocy psychologicznej.
Drugą wartością eksponowaną przez Monografię jest współpraca. W domyśle współpraca specjalistów różnych dziedzin i specjalności pracujących na rzecz dzieci i młodzieży.(…) Wspomagając młodych ludzi w niespokojnym świecie tworzymy podstawy ich odporności psychicznej (resilience). Monografia rozwija ideę pomocy psychologicznej i daje przykłady działań pomocowych, profilaktycznych i leczniczych.”
Z recenzji dra hab. Krzysztofa Ostaszewskiego
„Koncepcja monografii jest jasna, (…) rozdziały monografii zostały opracowane jako pokłosie konferencji organizowanej przez APS, która odbywa się cyklicznie od kilku lat i koncentruje na metodach pomocy psychologicznej.
Zamysł tomu był taki, by pokazać sposób współpracy praktyków i badaczy w rozwijaniu pogłębionego rozumienia zdrowia psychicznego.
Dziewięć rozdziałów dotyczy explicite pomocy psychologicznej i to pomocy realizowanej we współpracy z osobami dorosłymi, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Właśnie uwzględnienie owych dorosłych ważnych w życiu dzieci i młodzieży, tj. rodziców, nauczycieli i specjalistów wydaje się zabiegiem ze wszech miar wartościowym.”
Z recenzji dr Ewy Sokołowskiej
„Zatem monografia jest kierowana do bardzo szerokiego grona specjalistów – pracowników ochrony zdrowia, oświaty, pomocy społecznej, czyli wszystkich tych, którzy w swej codziennej pracy są odpowiedzialni za wychowanie oraz zdrowie dzieci i młodzieży. Jest to także oferta kierowana do studentów m.in. psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej, kierunków medycznych. Osoby uczące się mogą zapoznać się z aktualnymi formami pomocy i znaczeniem ich przyszłej pracy dla utrzymywania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Do przeczytania prezentowanej monografii zachęcamy także rodziców. Opis metod pomocy psychologicznej kierowanych do dzieci i młodzieży może pomóc ich opiekunom we wsparciu dzieci, rozumieniu charakteru pomocy, jaka jest oferowana i włączeniu się w te oddziaływania.”
Redaktorki: dr Lidia Zabłocka-Żytka i dr hab. Irena Jelonkiewicz