Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2024
Język publikacji: polski
Liczba stron: 180
Typ publikacji: praca naukowa
W dobie współczesności, kiedy łatwo o pesymistyczną ocenę wartości, jako coś posępnego i moralizatorskiego, publikacja Anny Drabarek Eseje o kłopotach z wolnością i innymi wartościami moralnymi niesie triadę pozytywnych imperatywności: odnalezienia siebie w cieniu kłopotów aksjologicznych – bycia sobą – odkrywania piękna wartości osobowych i społecznych. […] Atutem esejów jest ich język, charakteryzujący się piękną polszczyzną i naukową erudycją.
z recenzji prof. Adama Solaka
[…] w recenzowanej monografii podejmowane są wątki, które są żywo obecne we współczesnym dyskursie humanistyczno-społecznym. […] upominanie się o etykę cnót, o proweniencji Arystotelesowskiej, wpisuje się w dyskurs współczesnej etyki cnót, ale i poza niego wykracza. […]
Pierwszą grupą odbiorców stanowiliby studenci i doktoranci nauk społecznych i humanistycznych, jak również np. dziennikarze i reporterzy podejmujący się tematów „zahaczających” o kwestie etyczne. […] w recenzowanym zbiorze esejów podejmowane są ważne tematy, dość wnikliwie przedstawione w odwołaniu do znanej Autorce literatury przedmiotowej. Tematy, które o tyle są ważne, o ile wciąż obecne, nie tyle wśród naukowców, ile w czasoprzestrzeni codzienności, bo cóż (jeszcze) znaczy np. cnota, bycie cnotliwym, patriotyzm, a obok niego nacjonalizm, bycie słusznie dumnym… i podmiot „ze swą tożsamością” (raczej kulturową niż indywidualną), która nie jest oczywistością, ale – jak wynika z tekstu Autorki – czymś wątpliwym, choć wciąż pożądanym.
z recenzja prof. Anny Walczak