Opis:
Wydanie: 1
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2024
Język publikacji: polski
Liczba stron: 164
Typ publikacji: praca naukowa
Natalia Bednarska – doktor nauk humanistycznych, oligofrenopedagog, diagnosta, terapeuta pedagogiczny, trener funkcji wykonawczych, adiunkt w Zakładzie Małego Dziecka Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Edukuje, szkoli i diagnozuje dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Prowadzi zajęcia psychoedukacyjne, terapeutyczne i treningi umiejętności. Autorka publikacji naukowych, w tym książki Dziewczęta z ADHD. Zarys problematyki (2021).
Karolina Aleksandrowicz-Obzejta – magister, psycholog, psychoterapeuta. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku psychologia oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego. Ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz akredytowane szkolenia z terapii schematów i z terapii EMDR. Wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Diagnozuje i prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
Monografia jest próbą odpowiedzi na dotychczas zaniedbywane potrzeby terapeutyczne dziewcząt i kobiet z ADHD jako formy ich wsparcia. Zaprezentowano w niej etiologię zaburzenia oraz temat współwystępowania ADHD i wybranych zaburzeń klinicznych. Przybliżono specyfikę pracy z dziewczętami i kobietami z ADHD. Omówiono standardowe i rekomendowane metody pracy oraz sposoby ich modyfikacji do potrzeb osób z ADHD. Zaproponowano narzędzia pomocne w coachingu, terapii oraz pracy własnej tej grupy.
Słowa kluczowe: ADHD, coaching dziewcząt i kobiet z ADHD, terapia dziewcząt i kobiet z ADHD, CBT, narzędzia, motywacja, praca na zasobach, zarządzanie czasem, regulacja emocji, praca nad decyzyjnością, praca nad zdrowymi nawykami, zaburzenia współistniejące